Dünya
  • 29.6.2024 11:40

Yabancı diplomatlar : Trump canlı yayında Biden'i diri diri yedi

Başkan Joe Biden'ın eski Başkan Donald Trump'a karşı CNN'deki başkanlık tartışmasındaki kötü performansı tüm dünyada yankı buldu. Yabancı diplomatlar şok ve endişelerini dile getirirken, Trump'ın yeniden seçilmesi halinde dış politika statükosunu altüst edebilecek önemli bir ABD seçiminin etkileri konusunda sorular gündeme getirdiler.

Çok sayıda yabancı diplomat, Perşembe gecesi Biden ile Trump arasında gerçekleşen tartışmayı CNN'e "İzlenmesi zor" şeklinde tanımladı.

CNN'in görüştüğü Avrupa, Ortadoğu ve Asya'dan yarım düzineden fazla diplomatın ortak görüşü, bir Avrupalı ​​diplomatın ifadesiyle "Biden için kötü bir gece" olduğu yönündeydi.

“Biden'ın yaşlandığı ve giderek yaşlandığı üzücü bir gerçek. Gördük. Ne dediğini anlamakta zorluk çekiyordum ve İngilizceyi oldukça iyi anlıyorum” dedi ikinci bir Avrupalı ​​diplomat.

Arap bir diplomat, "Trump onu diri diri yedi" dedi.

“Şok oldum. Gözlerime inanamadım” dedi Asyalı bir diplomat Biden'ın performansı hakkında.

Biden'ın tartışmadaki başarısızlığı Avrupa çapında manşetlere taşındı. Sağ ve sol görüşlü gazeteler başkanı sert bir dille eleştirdi. Hatta bu hafta sonu Fransa'da da seçimler yapılacak .

Başkanın tartışma performansı, Trump'ın Kasım ayında kazanması halinde uygulayacağı politikalara ilişkin halihazırda dile getirilen endişeleri de artırdı. Trump Perşembe günü , ilk başkanlık dönemi boyunca ABD müttefiklerini sıklıkla alarma geçiren izolasyoncu eğilimlerini ve NATO'ya şüpheci dünya görüşünü bir kez daha sergiledi. Tartışma sırasında Trump, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savaşını finanse etmeye devam etmeyi sorguladı ve yanlış bir şekilde ABD'nin Ukrayna'ya diğer tüm Avrupa ülkelerinin toplamından daha fazla yardım yaptığını iddia etti.

Trump, Ukrayna'yı işgal etme "hayalini" Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile konuştuğunu bile öne sürdü. Afganistan'dan çekilme konusunda da Biden'a saldırdı ve Putin'in  2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinin nedeninin bu olduğunu savundu .

“Putin bunu görünce dedi ki, biliyor musun, sanırım içeri girip belki benimkini alırız; bu onun hayaliydi. Onunla bu konuyu, rüyasını konuştum. Aradaki fark, o asla Ukrayna'yı işgal etmezdi. Asla” dedi Trump.

'Atı değiştirebilirlerse'

Biden'ın Perşembe günkü gösterisi, CNN'in konuştuğu diplomatların onun şu anda başkomutan olarak hizmet etme yeteneğini sorgulamasına yol açmadı; pek çok kişi onunla çalışan iyi bir ekibe sahip olduğuna dikkat çekti. Ancak bu durum bazılarının Demokrat Parti'nin konuyu nasıl ele alacağını sorgulamasına yol açtı.

Polonya Dışişleri Bakanı Radek Sikorski, sosyal medyada yaptığı paylaşımda, Biden'ın artık bir halefiyet planını sorumlu bir şekilde yönetmesi gerektiğini söyledi.

“Marcus Aurelius büyük bir imparatordu ama asayı beceriksiz oğlu Commudos'a (O, Gladyatör'den) devrederek verasetini mahvetti. Felaket verici rolü Roma'nın çöküşünü başlatan kişi. Gün batımına doğru yolculuğunuzu yönetmek önemlidir” diye  yazdı .

Başka bir Polonyalı diplomat ise sözünü sakınmadan Biden'ın performansını "korku, ne araba kazası" olarak nitelendirdi.

Tartışma sonrasında, Kasım ayı listesinde Biden'ın yerini alma olasılığını artıran sadece Demokratlar değildi; yabancı diplomatlar da Demokratların bir B planına yönelip yönelemeyeceklerini merak ediyordu.

İkinci Avrupalı ​​diplomat, "Atı değiştirebiliyorlarsa değiştirmeliler" dedi. "Kaliforniya valisini aramak ve Biden'ın 'Sen git, ben çekileceğim' demesini sağlamak mümkün olsaydı, yapılacak en doğru şey bu olurdu."

Ancak birçok Amerikalı gibi diplomatlar da Cuma günü ne yapılabileceğinden emin olmadan uyandılar.

İlk Avrupalı ​​diplomat, "Tartışılan birçok seçenek var ama kendiliğinden belirgin olan hiçbirini görmüyoruz" dedi.

Bazıları Demokratların Biden'dan ayrılma olasılığı hakkında fikir edinmek için ABD'deki bağlantılarıyla iletişime geçiyor.

“Bazı ABD bağlantıları, Biden'ın yerini kimin alacağı konusunda her zaman kaynayan bir tartışma olduğunu söylüyor, ancak şimdi şüphelerin açıkça ortada olduğunu söylüyorlar. Çatıda ateş var,” dedi üçüncü bir Avrupalı ​​diplomat. “Demokratlar bunu yaparsa, Kamala'yı (Harris) seçmeleri gerektiği söylendi, çünkü siyah bir kadın başkan yardımcısını atlayamazlar, ancak bunun tabanlarına ne yapacağını merak ediyorlar. Hala kaybedebileceklerini düşünüyorlar.”

'Sorun şu ki strateji yok'

Diplomatlar, Trump'ın tartışma sırasında dış politikaya ilişkin yorumlarına şaşırmadılar - içlerinden biri bunu "her zamanki gibi aynı reçete" olarak adlandırdı - ancak Trump'ın Ukrayna'ya olan bağlılığının olmayışı ve bunun Avrupalılar için ne anlama gelebileceği konusunda daha fazla endişe duyduklarını eklediler. güvenlik.

“Trump bunu kesinlikle kazandı. Onun dünya görüşü sorunludur. Dolayısıyla kurallara dayalı bir düzene inananlar için Trump iyi bir şey değil” dedi bir NATO yetkilisi. “Kurallar öngörülebilirlik anlamına geliyor, dolayısıyla Trump da öngörülemezlik anlamına geliyor. Rusya'ya karşı yumuşak davranabilir; güçlü adamlarla iyi geçinme eğilimi var. Ayrıca (Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr) Zelensky'yi destekleme konusunda da ikiye katlanabilir. Sorun şu ki bir strateji yok, her şey sanki dürtüyle yapılıyormuş gibi geliyor.”

Diğer diplomatlar da Trump'ın devam eden İsrail-Hamas savaşıyla ilgili yorumlarının Arap kökenli Amerikalı seçmenler arasında kendisine zarar vereceğini belirtti.

“Biden'a Filistinli demesi kötüydü. Arap diplomat, "Bu Filistinlilere hakaretti; Arap seçmenleri kaybetti" dedi. “Birçok açıdan daha büyük bir İsrail destekçisi olduğunu söyleyebilirdi.”

Yine de Trump'ın uzun süredir devam eden sorunları vurgulamasına rağmen Biden'ın performansı ve bunun Kasım ayındaki şansı için ne anlama gelebileceği konusunda gerçek bir şok ve endişe hissi vardı.

Biden Avrupa medyasında eleştirildi

Diplomatik tepki İngiliz medyasında da yankılandı. Alışılmadık bir oybirliğiyle, genellikle ağırbaşlı olan Financial Times, "Demokratlar paniğe kapıldı", iğneleyici eleştirileriyle ünlü önlenemez tabloid gazeteler de koroya katılarak ilan etti - "Joe'Matosed", Britanya'nın en popüler tabloid gazetesi The Sun'ı ilan etti. Diğer bir yayın organı olan sol görüşlü Guardian ise "Biden Bombalandı" diyerek üst üste yığıldı.

Biden'ın Atlanta tartışma sahnesindeki tökezlemeleri kıta genelinde bir sinire dokundu. Avrupa, radyo istasyonlarının zaman zaman duraksayan, kafası karışık gibi görünen yorumlarını çalmasıyla uyandı.

Hiçbir ülke Biden'ın performansıyla ilgili endişelerden muaf değildi. Başkan Emmanuel Macron'un ittifakının aşırı sağcı bir meydan okumayla karşı karşıya kaldığı bu hafta sonu kendi sürpriz seçimleriyle karşı karşıya olan Fransa'da bile gazeteler, ülkeyi yalnızca birkaç hafta önce ziyaret eden adamın zayıflıklarına üzülmek için zaman ayırdı.

Her yerde bulunan sol eğilimli Le Monde şöyle ilan etti: "Yaşlı, yıpranmış, ortada olmayan Biden: Trump'a karşı tartışma nasıl bir felakete dönüştü?"

Gerçekten de Akdeniz'de endişe dalgaları dalga dalga yayılıyor gibiydi. Yunanistan'ın To Vima manşetinden, "Biden'ın yarıştan çıkma zamanı" manşetinden, İtalyan Ansa ve La Repubblica'nın Demokratların "bir alternatif aradığını" öne sürmesine kadar, Biden'ın kenara çekilmesiyle ilgili sorular gündeme geldi.

Ancak Avrupa medyasının çoğu şok olmuş görünürken, Rusya'nınki olumlu bir şekilde neşeliydi. Moskova'nın devlet televizyonu Rusya 1, Biden'ın tartışma performansını hicvetti.

Program sunucusu Olga Skabeeva, düşmediği için gülerek onu tebrik etti, ardından 20 saniyelik donma olarak adlandırdığı olay nedeniyle onu eleştirdi ve kim ve nerede olduğunu hatırlamakta zorluk çektiğini söyledi.

Putin'in sözcüsü, Rus liderin tartışmayı izlemek için geç saatlere kadar ayakta kalmadığını ve bunun "(Putin'in) gündemindeki ana konular arasında olmadığını" söyledi.

Ancak, kendi medyasının dostça olmayan filtresinden geçse bile, artık bu konuda bilgi sahibi olduğunu varsaymak makul görünüyor.

Rus televizyonunun tartışmadan bu kadar kısa bir süre sonra Biden'ın parodisini yapması muhtemelen Rusya Devlet Başkanı'nın ruh halini yansıtıyordu ve muhtemelen NATO'yu eleştiren Trump'ın Ukrayna'ya yönelik fonları keseceğini ima etmesi ve yıl sonundan önce Ukrayna'da barış olacağını söylemesine de moral vermişti.

Hiç şüphe yok ki, kapalı kapılar ardında Avrupalı ​​liderler Biden'ın performansının köpükleri ve çalkantıları hakkında daha az, duyduklarının özü üzerinde daha çok düşünecekler. Ne de olsa birçoğu Biden'la iki hafta önce İtalya'daki G7 zirvesinde tanıştı, dolayısıyla onun kırılganlığı muhtemelen sürpriz değildi.

Biden, İtalya'nın güneyindeki muhteşem Puglia bölgesindeki lüks tatil otelinde geçirdiği her iki günde de onları yarım saat bekletti, görünürde hiçbir sebep yokken geç kaldı ve hatta bazen biraz huzursuz görünüyordu.

Trump'ın yeniden iktidara gelmesi, çoğu Avrupalı ​​liderin isteyeceği son şeydir; zira dünya, Trump'ın son görevi bıraktığı zamandan çok daha tehlikeli bir durumda.

Güncellenme Tarihi : 29.6.2024 11:55

İLGİLİ HABERLER