Gündem
  • 31.7.2022 15:06

Yer altından gelen ürkütücü sesler yüzünden köylüler uykuyu unuttu

Yer altından gelen ürkütücü sesler bir köyü ayağa kaldırdı! Bütün evler bir anda sallanıyor: AFAD inceleme başlattı.Siirt merkeze bağlı Meydandere köyünde iki haftadan beri gece aniden yer altından gelen sesler köy halkını tedirgin ediyor. Sesin patlama sesini andırdığını söyleyen vatandaşlar, "Yer altında bir mayın gibi sesler geliyor. Garip sesler. O esnada bütün köy halkı tedirgin oluyor. Bütün evler sallanıyor, o sallantıda bütün köy tedirgin oluyor." ifadelerini kullandı. Öte yandan, söz konusu iddialar üzerine AFAD İl Müdürlüğü jeoloji mühendislerinden oluşan ekip, inceleme başlattı.

Yer altından gelen ürkütücü sesler bir köyü ayağa kaldırdı! Bütün evler bir anda sallanıyor: AFAD inceleme başlattı

Yer altından gelen seslerin ürkütücü olduğunu ifade eden Meydandere Köyü Muhtarı Necmettin Baykara, yer altından gelen patlama sesi nedeniyle köylülerin geceleri uyuyamadıklarını dile getirdi.

"BÜTÜN EVLER SALLANIYOR"

Baykara, "Burada iki haftadır bazı sıkıntılar oluyor. Bu sıkıntılar nedeniyle yer altında bir mayın gibi sesler geliyor. Garip sesler. O esnada bütün köy halkı tedirgin oluyor. Bütün evler sallanıyor, o sallantıda bütün köy tedirgin oluyor.

Yer altından gelen ürkütücü sesler bir köyü ayağa kaldırdı! Bütün evler bir anda sallanıyor: AFAD inceleme başlattı

Gece yattığım zaman saat 2 civarında bir baktım bir mayın sesi geldi. Bütün köy korkudan kalktı. Bütün köy halkı endişelidir. 2-3 sefer oldu, bunu herkes duyuyor. Bunun neticesini almak istiyoruz neyin nesidir" dedi.

"KÖY HALKI TEDİRGİN"

Geceleri yer altından çıkan sesler nedeniyle uyuyamadığı için nöbet tuttuğunu söyleyen köy sakinlerinden Sabri Yıldırım, köy kalkının ve kendisinin yer altından gelen sesler nedeniyle tedirgin olduklarını söyledi. Yıldırım, "72 yaşındayım böyle korkunç bir ses görmemişim. Saat 12.00'de, 01.00'de, 02.00'de böyle derin derin bir ses geliyor.

Herkes benim evimin altından bu ses geldi diyor. Herkes evden kaçıp sonra evine bakıyor, evde hiçbir şey yok. O kadar korkunç bir sestir. Gece yatmıyoruz, nöbet tutuyoruz. Köy halkı tedirgindir. Küçük büyük herkes diyor 'Bu ne olacak?' Herkes korkuyor bu derin patlamadan" diye konuştu.

"BU KONUYA BİR ÇÖZÜM İSTİYORUZ"

İbrahim Şen adlı köylü ise, "Gecenin 00.00'da bir patlama sesi geldi. Evler titredi, millet uykudan uyandı, kendilerini dışarı attı. Millet bu ses nedir diye bağırdı. Millet korkudan uyuyamadı.

İki kere oldu, millet korkudan geceleri uyuyamıyor. İki kere sallandılar. 170 hane korkudan uyuyamıyor geceleyin. Bu ses yerin altından geliyor. Çok büyük bir ses geliyor. Allah devletimize zeval vermesin. Bu konuya bir çözüm bulmasını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Yer altından gelen ürkütücü sesler bir köyü ayağa kaldırdı! Bütün evler bir anda sallanıyor: AFAD inceleme başlattı

Köylülerin iddia ettiği seslerle ilgili henüz bir tespit yapılamazken, hazırlanacak raporun ardından sesin kaynağı tespit edilecek.Bazı köylüler de özellikle gece saatlerinde ses geldiğini ve köyün yakınındaki baraj suyunun boşlukları doldurduğunu ve sesin o nedenle geldiğini düşündüklerini söyledi.

AFAD İNCELEME BAŞLATTI

Merkeze bağlı Meydandere köyünde yaşayanlar yaklaşık 2 haftadır yer altından sesler geldiğini ve ardından sarsıntılar yaşadıklarını belirterek AFAD İl Müdürlüğü'ne başvurdu.AFAD İl Müdürü Cahit Akkoyun ve jeoloji mühendislerinden oluşan bir ekip, köye gelerek incelemelerde bulundu. Ekip, yüksek kesimlerdeki arazilerde yarılma ve açılma olup olmadığına dair araştırma yapmaya başladı.

 

Güncellenme Tarihi : 31.7.2022 15:13

İLGİLİ HABERLER