Dünya
  • 26.6.2023 09:13

Yunanistan'da seçimin galibi Miçotakis

Yunanistan'da son dört yıldır tek başına iktidarda olan Kiryakos Miçotakis'in lideri olduğu Yeni Demokrasi Partisi genel seçimlerin ikinci turunda ipi göğüsledi ve mecliste çoğunluğu sağladı.

Yunanistan'da 21 Mayıs'ta düzenlenen seçimde hükümetin kurulamaması sonucu yeniden sandığa gidildi.

Seçimlerin galibi on dört yıldır tek başına iktidarda olan Kiryakos Miçotakis'in lideri olduğu Yeni Demokrasi Partisi oldu.

Katılımın yaklaşık yüzde 53 olduğu seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre Yeni Demokrasi tek başına iktidara gelmek için gerekli 151 sandalye sayısını aştı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu'nun hükümet kurma görevini vermek üzere Miçotakis'i kabul edileceği belirtildi.

En yakın rakibine 23 puan fark attı

İçişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre sandıkların yüzde 97,75 oranında açıldığı resmi olmayan sonuçların ardından Yeni Demokrasi Partisi yüzde 40.56 ile 300 sandalyeli meclise 158 milletvekili göndermeye hak kazandı.

Başkent Atina'da bulunan Yeni Demokrasi Partisi genel merkezine gelerek kısa bir konuşma yapan Kiryakos Miçotakis, "Yunan halkı istikrar, yeterlilik, hızla büyüyen bir ekonomi, Avrupa ve ötesinde güvenilir bir ortak olarak itibar inşa eden bir hükümet için oy kullandı. Onların desteğini hafife almıyorum. Cesur reform yolculuğumuzda sıkı çalışmalarımız yeniden başlıyor" ifadelerini kullandı.

Radikal Sol İttifak (SYRIZA) yüzde 17.83 oyla 47 milletvekilliği kazanarak ana muhalefet olmayı garantiledi.

PASOK-KINAL ittifakı yüzde 11.86 ile 32, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 7.67 ile 20, Yunan Çözümü Partisi yüzde 4.45 ile 12, Zafer Partisi yüzde 3.7 ile 10, Özgürlük Seyri Partisi yüzde 3.17 ile 8 sandalyenin sahibi oldu.

Seçime katılmasına Yunan yargısınca izin verilmeyen eski Altın Şafak Milletvekili İlias Kasidiaris'in desteğini açıkladığı aşırı sağcı Spartalılar Partisi ise yüzde 4.68 oy oranıyla meclise 13 milletvekili sokmayı başardı.

4 Türk aday parlamentoya girdi

Batı Trakya'dan 4 Türk aday da parlamentoya girdi.

Rodop ilinde SYRIZA'dan Özgür Ferhat, PASOK Partisi'nden de geçen yıl Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu'ndan ihraç edilen İlhan Ahmet seçildi.

İskeçe ilinde ise SYRİZA'dan Hüseyin Zeybek ve PASOK'tan Burhan Baran parlamentoya girmeyi başardı.

SYRIZA, Rodop'ta yüzde 33.8 ile birinci parti olurken İskeçe ilinde ise Yeni Demokrasi Partisi yüzde 30.49 ile ilk sıraya yerleşti.

21 Mayıs'taki genel seçimlerde hükümet kurulamamıştı

21 Mayıs'taki genel seçimlerde Yeni Demokrasi yüzde 40.79 oy oranı ile birinci parti olmuş ancak tek başına iktidara gelmesi için gerekli 151 sandalyeye ulaşamamıştı.

Yeni Demokrasi'yi SYRIZA yüzde 20.07 ile takip ederken PASOK-KINAL yüzde 11.46, KKE yüzde 7.23, Yunan Çözümü yüzde 4.45 oranında oy almıştı.

Katılım oranının yüzde 61.1 olduğu seçimlerde yüzde 3'lük seçim barajını aşarak parlamentoya girmeye hak kazanan parti sayısı 5 olmuştu.

21 Mayıs'taki genel seçimde hiçbir parti tek başına iktidara gelecek oy oranına ulaşamayınca 25 Haziran'da tekrar sandığa gidileceği duyurulmuştu.


 

Güncellenme Tarihi : 26.6.2023 09:14

İLGİLİ HABERLER