Dünya
  • 15.7.2019 22:11

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo : Türkiye'ye yaptırım uygulamak zorundayız

Pompeo'dan Trump'a S-400 çağrısı: Bunu Türkiye'ye yapmak zorundayız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington Post gazetesine verdiği özel röportajda, ABD kanunlarının S-400 alımı sebebiyle Türkiye'ye yaptırım uygulanmasını zorunlu kıldığını ve Başkan Trump'ın da ABD yasalarına uyarak bu kanunları uygulayacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ankara-Washington arasında yaşanan S-400 krizine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Pompeo, ABD yasalarının Türkiye'ye yaptırım öngördüğünü vurgulayarak ABD Başkanı Donald Trump'ın kanunlara uyacağını belirtti.

Mike Pompeo, Türkiye'nin S-400 alımıyla ilgili Washington Post'ta verdiği mülakatta, CAATSA'yı (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kastederek, kanunların, Ruslarla önemli silah anlaşmaları imzalayan ülkelere yaptırım uygulanmasını zorunlu kıldığını hatırlattı.

Pompeo, "Yasalar yaptırım uygulamayı gerektiriyor ve eminim ki kanunlara uyacağız. Başkan Trump da bu kanunlara uyacak" dedi.

TRUMP, S-400 KONUSUNDA TÜRKİYE'Yİ HAKLI BULMUŞ SUÇLUNUN OBAMA YÖNETİMİ OLDUĞUNU VURGULAMIŞTI

Japonya'da düzenlenen G-20 Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Trump, iki ülke arasında yaşanan S-400 krizinden kendinden önceki Başkan Barack Obama yönetimini sorumlu tutmuştu. İkili görüşme sonrası basın açıklaması yapan Trump, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Bu kez Rusya ile S-400 almak için anlaşma yaptı ve para ödedi. Obama döneminde Türkiye'ye adil davranılmadı" demişti.

KAYNAK: HABER7 /

Yorumlar (2)

  • - ASABİ

    EX BAŞKAN OBAMA TÜRKİYE'YE PATROİTLERİ VERMEDİYSE GÜVENMEDİĞİ İÇİN VERMEMİŞTİR. ACEM İŞ ADAMIYLA İRAN AMBARGOSUNU DELDİK. IŞİD'E TÜRK HÜKÜMETİNİN VERDİĞİ DESTEĞİ TIRLARLA GÖNDERİLEN SİLAHLAR SAYESİNDE BÜTÜN DÜNYA GÖRDÜ, ÖĞRENDİ. BİZİM HÜKÜMETE PATROİTLERİ DE VERMEZLER, F35'LERİ DE.

  • - EKONOMİST

    ABD geri adım atmıyor , Patriot ve F 35 alırsanız size yaptım yapmayız teslim olun diyor.!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER