Gündem
  • 13.6.2018 10:59

Akşener yüzde 9'a düştü! Tayyip Erdoğan ise...

Gelen son anket bilgilerine göre, İyi Parti'nin adayı Meral Akşener yüzde 9 ile HDP adayı Selahattin Demirtaş'ın bile gerisine düştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, aynı araştırma şirketinin bir önceki anketine göre oy oranını artırdı. Birinci turda İyi Parti’ye oy veren seçmenin, ikinci tura Erdoğan ve İnce’nin kalması durumundaysa, İyi Parti seçmeninin yüzde 85’inin Erdoğan’a oy vereceği görülüyor.

Mediar Araştırma Şirketi, 8-11 Haziran tarihlerinde 27 ilde 2 bin 401 kişiyle görüşülerek yapılan seçim anketinin sonuçlarını açıkladı. AK Parti'nin başını çektiği Cumhur İttifakı, Meclis'te çoğunluğu sağlayamadığı sonucuna ulaşan anket sonucuna göre seçim sonuçları şöyle şekillendi:

Cumhur İttifakı (%47.68)...

Millet İttifakı (%39.42)...

HDP (%12.14)...

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 47,96 oranında oy alacağı tahmin edilirken CHP'nin adayı Muharrem İnce'nin oy oranıysa yüzde 29,88 seviyesinde bulunuyor. Selahattin Demirtaş ise, İyi Parti lideri Meral Akşener'den daha fazla oy alıyor. Demirtaş yüzde 10.18 oy alırken Akşener, 9.15'te kalıyor...

Milletvekili seçiminde İyi Parti'ye oy verenlerin yüzde 26'sı ise ilk turda Meral Akşener'e oy vermeyi düşünmüyor...

Mediar'ın anketine göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ın yüzde 47,96 oranında oy alacağı tahmin edilirken CHP'nin adayı Muharrem İnce'nin oy oranıysa yüzde 29,88 seviyesinde bulunuyor. Selahattin Demirtaş, İYİ Parti lideri Meral Akşener'den daha fazla oy alıyor. Demirtaş yüzde 10.18 oy alırken Akşener, 9.15'te kalıyor... Temel Karamollaoğlu ise yüzde 2'nin üzerinde çıkıyor...

AKŞENER VE İYİ PARTİ'NİN OYLARI DÜŞÜYOR

Mediar Araştırma’nın Twitter hesabı üzerinden paylaşılan anket sonuçlarına ilişkin şu değerlendirmede bulunuldu:

“24 Haziran’da gerçekleşecek seçimlerin yaklaşık iki hafta öncesinde, seçmenlerin kararsızlık eğiliminin düşmekte olduğu ve iddialı kuvvetler etrafında toparlandığı gözlenmektedir. Ak Parti, CHP, HDP ve MHP oy oranlarını önceki araştırmalara göre çeşitli oranlarda yükseltmiştir. İstisnai durum İyi Parti’nin ve bu partinin cumhurbaşkanı adayı olan Meral Akşener’in oylarında gözlenen düşmedir. İyi Parti oylarındaki gerilemenin; iktidar bloku tarafından görmezden gelmeye dayalı bir yok sayma sonucunda sağ seçmen gündeminin dışında kalması, CHP’nin İnce’nin adaylığı ile başlayan hareketliliğinin etkisi ve medyada iddiası ile orantılı bir alan bulamayışının sonucu olduğu düşünülmektedir.

İlk turda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Ak Parti seçmenlerinin %96.65’inden, MHP seçmenlerinin ise %69.11’inden oy almaktadır.

Muharrem İnce ise CHP seçmenlerinin %89.88’inden, HDP seçmenlerinin %15.53’ünden, İyi Parti seçmenlerinin %19.93’ünden destek bulmaktadır.

Yorumlar (1)

  • - İKİ BENZEMEZ

    İYİ Parti AKP ve MHP arasında yapılan seçim ittifakını Saray İttifakı olarak nitelendirerek, ittifakın korkunun ürünü olduğunu belirtmişti; CELAL ADAN itiraf ediyor bu ittifakı Başkan yardımcılığı ve bakanlık kapmak için yaptık ortada vatan yok koltuk kapma var diyor.!

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER