Gündem
  • 26.2.2005 19:58

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ'NİN MİLLİ GAZETE VE TV 5'E UYGULADIĞI AMBARGOYA TEPKİ...

YUSUF ZİYA ERARSLAN
ANKARA  - Memur-Sen Genel Başkanı Dr. Ahmet Aksu, ABD Büyükelçiliği'nin Milli Gazete ve TV 5'e ambargo koyarak, büyükelçiliğin faaliyetlerine alınmama kararına tepki gösterdi.


Aksu, yaptığı yazılı açıklamada Irak'ta yaşananları aktardığı ve halkın tepkisini yayınladığı için bir gazete ve televizyona ambargo uygulanmasının, evrensel basın-yayın ilkelerine aykırı olduğunu belirterek, "ABD, Irak'taki hezimetini kendi kamuoyuna anlatmakta güçlük çekiyor ve bu hezimetin faturasını da Türkiye'ye kesmek için bu tür reflekslerle hareket ediyor. Bu tür göz dağlarıyla bir yere varılmaz. Basına ve medyaya sansür uygulayarak Irak'ta yaşananları kamuoyundan gizleyemezsiniz. Burası ABD değil Türkiye. Kendi ülkelerinde basına ambargo uygulasınlar" dedi.


Wall Street Journal'da yayınlanan "Yeniden Avrupa'nın Hasta Adamı mı?" yazısı ve ardından ABD Büyükelçiliği'nin Milli Gazete ve TV5'e ambargo koyarak, büyükelçiliğin faaliyetlerine alınmama kararına tepki gösteren Aksu, son günlerde gelişen olayların Irak'ta bataklığa saplanan ABD'nin bataklıktan çıkmak için suçu başkasına yüklemeye çalışma refleksi olarak değerlendirdi. Aksu, açıklamasında şunları kaydetti:


"Tarihini sömürge, zülüm ve katliamlar üzerine bina eden bir ABD'nin geçtiği yollara dönüp bakmadan bu tarz serzenişlerde bulunması, yaptıklarının onaylanmasını beklemesi, bırakınız beklemeyi bunu bir emri vaki olarak dayatması ne akıllara ne de vicdanlara sığmaz. Bu tür göz dağlarıyla bir yere varılamaz. Türkiye'deki Anti- Amerikan rüzgarından rahatsızlık duyanlar acaba bu rüzgarın esmesinde hiç mi kabahatli değillerdir? Yeri geldiğinde dünyanın en kanlı diktatörlerini besleyip onların milyonları katletmesine ön ayak olan, Afganistan ve Irak işgallerinin meşruiyetini sorgulatmayan bir zihniyet elbette ki bunun bedelini ödemelidir."

Güncellenme Tarihi : 17.3.2016 11:11

İLGİLİ HABERLER