Spor
  • 30.4.2010 14:03

AZİZ YILDIRIM: ''ŞAMPİYONLUKTAN GERİ ÇEVİREMEZLER''

İSTANBUL - Sarı-lacivertli kulübün aylık resmi yayın organı Fenerbahçe dergisinin mayıs sayısında ''İnançla kenetlendik'' başlığı altında yazısına yer verilen Aziz Yıldırım, camiaya umut dolu mesajlar gönderdi.
Başkan Yıldırım, dergideki yazısında, şu ifadeleri kullandı:
''Fenerbahçe Spor Kulübü Profesyonel Futbol Takımı, yöneticisinden sporcusuna, taraftarına kadar başarı ve şampiyonluk için sıkı sıkıya kenetlenmiş durumdadır. Yürümekte olduğumuz şampiyonluk yolundan bizi kimse geri çeviremeyecektir. Fenerbahçe'nin tek rakibi Fenerbahçe'dir. Takımımız üzerine düşen görevi sahada layığıyla yerine getirdikten sonra, hiçbir güç bizi kaçınılmaz başarıya ulaşmaktan mahrum edemeyecektir. Uzun lig maratonunda sendelediğimiz anlarda; başarının sırrının, geçici başarısızlıkların bizleri umutsuzluğa düşürmesine ve mücadele etmekten vazgeçirmesine izin vermemek olduğunu tüm camia olarak gördük ve o inançla kenetlendik. Bizim inancımız ve yürüyüşümüzün haricinde dışarıdan yapılan kasıtlı tüm yorumların bizim için hiçbir değeri yoktur.''

-''MÜZEMİZE GETİRECEĞİMİZE İNANIYORUZ''-

Ziraat Türkiye Kupası'nda 5 Mayıs'ta Trabzonspor ile yapacakları final maçına da değinen Aziz Yıldırım, ''Bu yıl takımımızın Şanlıurfa'da Trabzonspor'a karşı oynayacağı final mücadelesinde galip çıkarak, 27 yıllık bir hasreti sona erdireceğini ve Türkiye Kupası'nı müzemize getireceğimize de inanıyoruz'' ifadelerini kullandı.
Aziz Yıldırım, dergideki başyazısında daha sonra şunları kaydetti:
''Süper Kupa sevinciyle başladığımız 2009-2010 sezonunu Lig ve Türkiye Kupası ile kapatmak istiyoruz. Bunu yapabilecek gücümüzün olduğunu biliyoruz. Taraftarımızla kenetlenerek bu başarılara ulaşacağımıza da eminiz. Büyük Fenerbahçe taraftarının bizleri her zaman olduğu gibi kalan maçlarımızda da yalnız bırakmayacağına eminiz.''

-''TUHAF VE ÇİRKİN OLAYLAR''-

Başkan Yıldırım, Türk futbolunda özellikle son dönemde ''tuhaf ve çirkin'' olarak nitelendirdiği olayların yaşandığını, futbol ailesinin, bu olaylara sebebiyet verenleri dışlaması gerektiğini vurguladı.
''Bu vesile ile sizlerin dikkatini futbol dünyasında son günlerde yaşanan tuhaf ve çirkin olaylara çekmek istiyorum'' diyen Aziz Yıldırım, şunları kaydetti:
''Ligin başından bu yana şampiyonluğun en büyük adayı olan ve ligin bitimine 3 hafta kala liderliği ele geçiren takımımızın son haftalarda aldığı başarılı sonuçların ardından, bu güne kadar Türk sporunda görülmemiş bir seviyesizlikle yapılan yorumlar, son derece çirkin ve yakışıksız isnatlar ve ithamlar birbirini izlemeye başlamıştır. Kendi kişisel varlıklarını ve popülaritelerini Fenerbahçe Spor Kulübü'nü karalayarak sürdürme gayretinde olanlar, bu dönemde artık kendilerinin dahi inanmadığı, ancak fantezi filmlerinde olabilecek senaryolar yazmaya başlamıştır. Bu sorumsuzların iğrenç açıklama ve yorumları özelde Fenerbahçe Spor Kulübü'ne zarar vermekte ise de genelde Türk futboluna zarar vermektedir. Türk futbolu bu kişilerden derhal kurtulmalı, futbol ailesi bu kişileri dışına itmelidir.
Yüzyıllık büyük kulüpleri rakibi şampiyon olmasın diye maç satacak şeklinde itham edenler, kaçan penaltının ardından, penaltının kaçma gerekçesi olarak penaltıyı atan futbolcunun rakip takım futbolcusu ile olan arkadaşlığına bağlayanlar, şerefi ile kulübüne hizmet eden futbolcuları ortada hiç bir somut veri yokken maç satmakla suçlayanlar, kendi popülerliklerini arttırmak için yaptıkları bu açıklamaların, Türk futbolunu nereye götüreceğini görmeyecek kadar gözü karadırlar. Gerek duyarlı spor kamuoyu gerekse bu konuda kamu görevi yapanlar bunlara karşı iş işten geçmeden tedbir almalı, bu çağ dışı anlayış bir an önce son bulmalıdır.''

-''GERÇEĞİ GEÇ DE OLSA GÖRMEYE BAŞLADILAR''-

Bir süre önce düzenledikleri basın toplantısında TFF yargı kurullarının kararları ve MHK uygulamaları konusunda eleştirilerini dile getirmiş ve sadece kendilerinin karşı karşıya kaldığı değil, genelde Türk futbolunda karşılaşılan standart dışı uygulamalardan Türk futbolunun ne kadar büyük zararlar gördüğünü anlattıklarını belirten Aziz Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:
''O tarihte yaptığımız sunumda sadece bizim maçlarımızda değil tüm maçlarda yaşanan standart dışı hakem kararları ve uygulamaları ile ilgili örnekler vermiş ve bu tip olumsuz örneklerin yoğunluğunun Türk futbolunda güveni ve istikrarı zedeleyeceğine dikkat çekmiştik. O gün söylediklerimiz kayıtlardadır. Söylediklerimizin tamamı Türk futbolunun geneli için söylenmiş doğru sözlerdir. O tarihte söylediğimiz doğrular, çoğu kesimce duymazdan gelinmiş, 'bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın mantığıyla', duyarlılık göstermesi gerekenler dahi gözlerinin önündeki gerçeğe karşı sessiz kalmayı yeğlemiştir.
Ancak şimdi görüyoruz ki, o gün ifade ettiğimiz gerçekleri duymazdan gelip sırt çevirenler, lig yarışından koptukça bizim daha önce ifade ettiğimiz gerçeği geç de olsa görmeye başladılar. Bir tek farkla. Dün bizlerin söylediklerinin bugün tıpa tıp aynısını söyleyenler, anlaşılmaz bir tavır ile yaşanan çarpıklıkların faturasını da bu konuları ilk kez söyleme cesaretini gösteren bize kesmeye çalışmaktalar. Basın toplantımızda dile getirdiğimiz Türk futboluna dair sıkıntılar konusunda söylediklerimiz ile o gün susup bugün feryat edenlerin söyledikleri arasında hiçbir fark olmadığını görmek, anlamak mümkün. Ancak yaşanan standart dışılıktan ve hatalardan şikayet eden biz, nasıl oluyor da bunların müsebbibi olarak gösteriliyoruz? Bunu anlamak ve algılamak da mümkün değildir.''

Güncellenme Tarihi : 24.3.2016 08:14

İLGİLİ HABERLER