Gündem
  • 7.7.2024 11:12

Biden ​​bağımsız tıbbi değerlendirmeyi reddetti

Biden, yarışta kalmak için mücadele ederken ABC röportajında ​​bağımsız tıbbi değerlendirmeyi reddetti

Tehlike altındaki yeniden seçilme çabasını kurtarmak için mücadele eden ABD Başkanı Joe Biden, cuma günü büyük bir heyecanla beklenen bir televizyon röportajında, seçmenlere bir dönem daha göreve aday olduğunu gösterecek bağımsız bir tıbbi değerlendirmeyi defalarca reddetti ve felaketle sonuçlanan tartışma performansını "kötü bir bölüme" bağlayarak "ciddi bir duruma dair hiçbir belirti olmadığını" söyledi.

Biden, ABC'den George Stephanopoulos'a, zorlu bir işte her gün karşılaştığı görevlerden bahsederek, "Bakın, her gün bir bilişsel testim var," dedi. "Her gün, o testim var. Yaptığım her şey. Biliyorsunuz, sadece kampanya yürütmüyorum, aynı zamanda dünyayı yönetiyorum."

81 yaşındaki Biden, tehlike altındaki adaylığına daha fazla zarar verecek herhangi bir büyük hata yapmadan 22 dakikalık röportajı tamamladı; ancak bunun, yaşı ve önümüzdeki dört yıl boyunca formda olup olmayacağı ve Kasım ayında Donald Trump'ı yenebilme yeteneği hakkındaki endişeleri tam olarak ortadan kaldırması pek olası görünmüyordu.

Biden'ı, Seçim Günü'ne dört ay kala ve Demokrat Parti Ulusal Kongresi'ne sadece birkaç hafta kala partisinin önemsiz olmayan bir kesimiyle karşı karşıya bıraktı. Uzamış gösteri, Biden'ın onu değiştirme seçeneklerini sınırlayarak yarışta kalma çabalarına fayda sağlayabilir. Ancak aynı zamanda 2024 yarışını Trump'a yönelik bir referandum olarak çerçeveleme yönündeki hayati çabalardan bir dikkat dağıtma da olabilir.

Biden, röportaj sırasında başkanlığının önceki dönemlerinden daha zayıf olmadığı konusunda ısrar etti. Kişisel doktorları tarafından "sürekli değerlendirmeden" geçtiğini ve bir sorun varsa "bana söylemekten çekinmediklerini" söyledi.

Biden, "100 metreyi 10 saniyede koşabilir miyim? Hayır. Ama hala iyi durumdayım" dedi.

Tartışmaya gelince Biden, "Hazırlık konusunda içgüdülerimi dinlemedim" dedi.

Biden, Trump'ın birkaç adım öteden yaptığı müdahalelerin onu telaşlandırdığını öne sürdü: "Bir soruya cevap verirken mikrofonunu kapattıklarında bile, hala bağırdığını fark ettim ve bunun dikkatimi dağıtmasına izin verdim. Bunu buna bağlamıyorum. Ama kontrolün bende olmadığını fark ettim."

Biden, ABC'nin tam ve düzenleme yapılmadan yayınlandığını söylediği röportaj sırasında zaman zaman saçmaladı. Bir noktada, tartışma performansını açıklamaya başladı, sonra bir New York Times anketine yöneldi, sonra da Trump'ın tartışma sırasında söylediği yalanlara döndü. Biden ayrıca ara dönem "kırmızı dalga"nın 2022'de değil 2020'de gerçekleştiğini söyledi.

Yarışı nasıl çevirebileceği sorulduğunda Biden, Cuma günü Wisconsin'de düzenlediği gibi büyük ve enerjik mitinglerin anahtarlardan biri olacağını savundu. Trump'ın rutin olarak daha büyük kalabalıklar çektiği hatırlatıldığında, başkan rakibine yüklendi.

"Trump patolojik bir yalancı," dedi Biden, Trump'ı COVID salgınına karşı federal müdahaleyi beceriksizce yapmak ve iş yaratmamakla suçlayarak. "Trump'ın başkasına fayda sağlayan ve kendisine fayda sağlamayan bir şey yaptığını gördünüz mü hiç?"

Biden ayrıca, Cumhuriyetçilerin başkan adayı olması beklenen Trump'a karşı Demokratları yönetebilecek "en nitelikli" kişinin kendisi olduğunu ileri sürdü.

Hafta sonu mücadele alanı Wisconsin ve Pennsylvania'da düzenlenen bir kampanya ile eşleştirilen röportaj, Biden'ın inişli çıkışlı tartışma performansından sonra rotasını düzeltme yönündeki titiz çabasının bir parçasıydı. Ancak parti içindeki hayal kırıklıkları büyümeye devam ediyor, etkili bir Demokrat senatör başkanı yarıştan çekilmeye teşvik etmek için yeni bir hamle üzerinde çalışıyor ve Demokratlar başkan çekilirse nereye gidecekleri veya yarışta kalırsa bunun ne anlama geleceği hakkında sessizce sohbet ediyorlar.

"Başkan Biden'ın yarışta kalıp kalmayacağına karar verecek. Seçmenler adayımızı seçiyor ve onu seçtiler," dedi Biden kampanyasının ulusal danışma kurulunun bir üyesi olan ve onun en önemli temsilcilerinin bir araya geldiği Kaliforniya Temsilcisi Ro Khanna. "Şimdi, bu seçmenlere bu işi başarabileceğini kanıtlaması gerekiyor ve bunun için sadece bu tek röportajdan daha fazlası gerekecek."

Seçimi izleyen Demokratlardan biri, Biden'ın kontrollü koşullar altında bile hala titrek olduğunu gördüğünü ve daha fazla kişinin kendisinden yarıştan çekilmesini isteyeceğini öngördü.

Güncellenme Tarihi : 7.7.2024 11:16

İLGİLİ HABERLER