Dünya
  • 28.3.2022 23:58

Biden'dan Putin'i kızdıracak sözler

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için sarf ettiği "Bu adam iktidarda kalmamalı" sözlerinden dolayı geri adım atmayacağını ve özür dilemeyeceğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Polonya ziyaretinin sonunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin için "Bu adam iktidarda kalmamalı" sözlerini söylemişti.

Beyaz Saray'dan ise "Biden'ın ifadeleri bir rejim değişikliği çağrısı değildir." açıklamaları gelmişti.

Biden, bugün Kongreye sunduğu 2023 mali yılı bütçesine ilişkin Beyaz Saray'da açıklamalarda bulunduktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"PUTİN İÇİN SÖYLEDİĞİM SÖZLERDEN GERİ ADIM ATMAYACAĞIM"

Sözlerinden dolayı özür dilemeyeceğini aktaran Biden, "Ben bu konuda geri adım atmıyorum. Putin'in barbarca eylemlerinden duyduğum öfkeyi dile getiriyordum. Ukraynalı aileler ile görüştükten kısa süre sonra bu açıklamayı yaptım. Burada herhangi bir rejim değişikliğinden bahsetmiyordum. Ayrıca bu sözler için özür dilemeyeceğim." ifadelerini kullandı.

 

ABD Başkanı Joe Biden: Putin iktidarda kalmamalı sözü için geri adım atmayacağım #1

 

"PUTİN BU YOLDA DEVAM EDERSE TÜM DÜNYADA TOPLUMDAN DIŞLANACAK"

Biden, Putin hakkında sarf ettiği sözlerin Ukrayna'da gerilimi tırmandıracağına inanmadığını belirterek, "Putin bu yolda devam ederse tüm dünyada toplumdan dışlanacak." görüşünü paylaştı.

Yönetiminde istediği son şeyin Rusya ile doğrudan bir savaşa ya da nükleer savaşa girmek olduğunun altını çizen Biden, "Ben bu adamın (Putin) davranışlarından duyduğum öfkeyi dile getirdim. Onun iktidarda kalmaması gerektiğini söylemem bir dilekti. Bu tarz adamlar ülkeleri yönetmemeli ama yönetiyorlar." ifadelerini kullandı.

 

ABD Başkanı Joe Biden: Putin iktidarda kalmamalı sözü için geri adım atmayacağım #2

 

"PUTİN'İ İNDİRMEYE ÇALIŞMIYORUZ"

Biden, Putin'e yönelik sözlerinin ABD'nin politikasındaki herhangi bir değişime işaret etmediğini bir kez daha dile getirerek, Putin konusunda, "O iktidarda kalmamalı. Kötü insanlar kötü şeyler yapmaya devam edememeli. Ancak bu Putin'i bir şekilde indirmeye çalıştığımız anlamına gelmez, buna kimse inanmaz." dedi.

 

ABD Başkanı Joe Biden: Putin iktidarda kalmamalı sözü için geri adım atmayacağım #3

 

"BU SORUYA YANIT VERİRSEM RUSYA BUNU ÖĞRENMİŞ OLUR"

Bir gazetecinin, Rusya'nın Ukrayna'da kimyasal silah kullanmasına ABD'nin yanıtının ne olacağına ilişkin bir sorusuna ise Biden, "Bunu sana söylemeyeceğim. Çok aptalca olur. Dünya birçok şeyi bilmek istiyor. Ancak bunu söylersem Rusya'da bizim yanıtımızı öğrenmiş olur." yanıtını verdi.

Biden, Putin ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin başka bir soruya ise "Ne görüşmek isteyeceğine bağlı." yorumunu yaptı.

 

Güncellenme Tarihi : 28.3.2022 23:32

İLGİLİ HABERLER