Sağlık
  • 29.5.2021 11:11

Bilim Kurulu Üyesi müjdeyi verdi! Hafta sonu sokağa çıkma yasakları kalkıyor!

Bilim Kurulu Üyesi ve Gülhane Tıp Fakültesi Hastanesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, hafta sonu yasaklarıyla ilgili önemli açıklamada bulundu. 1 Haziran normalleşme süreci yaklaşırken Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kademeli normalleşmeye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Günlük vaka sayısının 8-9 bin bandına gerilediği ülkemizde 1 Haziran'dan itibaren normalleşme planı güncellenecek. Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan kısıtlamaların hangilerinin kaldırılacağı merak ediliyor. Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, TRT Haber canlı yayında yaptığı açıklamada "İnşallah hiçbir akşam, hiçbir hafta sonu, hiçbir bayram evimizde kalacağımız günler olmaz" dedi.

Hafta sonu sokağa çıkma yasakları kalkıyor! Bilim Kurulu Üyesi İlhan müjdeyi verdi

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, koronavirüs kısıtlamalarına ilişkin yaptığı açıklamada ise "İnşallah bu hafta sonu son kısıtlama günü olur" ifadesini kullandı. Prof. Dr. İlhan'ın canlı yayında yaptığı açıklamalar şu şekilde:

İyi bir noktaya doğru yol aldığımızı söylememiz mümkün. Bundan sonraki süreçte gideceğimiz yaklaşım daha çok toplumun bireysel kurallara uyması. Yani fiziksel mesafe, maske, hijyen... İnşallah hiçbir akşam, hiçbir hafta sonu, hiçbir bayram evimizde kalacağımız günler olmaz. İnşallah bu hafta sonu son kısıtlama günü olur.

Hedeflenen grubun 5’te birini aşılamış durumdayız. Yine de aşı olsa da hasta olabilir vatandaşlarımız ama hafif atlatıyor. Sırası gelenlerin aşı olması gerekiyor.

Eylül ayına işaret etti

Endişe etmemek, tedbirli olmak lazım. Şu an geldiğimiz noktada elimizde aşı var. Bireysel kısıtlamalara devam edeceğiz, tedbirli olacağız. İnşallah bir daha toplu kısıtlamalara gerek olmayacaktır. Kapalı ortamlarda az bulunmaya dikkat edersek daha güzel zamanlarda ben Eylül-Ekim ayına yol alabileceğimize inanıyorum.

"Umarım kısıtlamalarla son hafta olur'' 
Kısıtlamalarla çok büyük bir başarı elde ettik. Küçük esnafımız çok zorlandı, çok zor bir süreç yaşadık ancak elimizdeki en etkili yöntem buydu. Kısıtlamalar kaldırılsa bile koronavirüs tehlikesi devam ediyor. Koronavirüs tehlikesi geçmedi ama inşallah bu hafta sonu kısıtlamalarla yaşadığımız son hafta sonu olur.

Elbette belli kurallar var. Bu kurallara uyulduğu takdirde 1 Haziran'dan sonra her şeyin açılarak gideceğini düşünüyorum.

 

 

İLGİLİ HABERLER