Gündem
  • 8.6.2024 11:14

Birleşmiş Milletler İsrail'i İŞİD'in olduğu utanç listesine aldı.. Çocuk katilleri

Netanyahu ve bakanları Guterres'e ve Birleşmiş Milletler'e saldırıyor. Tel Aviv, "IŞİD"le aynı listede yer almasıyla "şok"  geçirdi.

Tel Aviv, 7 Haziran 2024 Cuma günü, örgütün işgal ordusunu çocuklara yönelik ihlallerde bulunan taraflar listesine dahil etmesine tepki olarak Birleşmiş Milletler ve Genel Sekreteri Antonio Guterres'e sert bir saldırı başlattı. medyayı “Utanç Listesi” olarak adlandırdı.

İşgal Başbakanı Binyamin Netanyahu, saldırganların başında gelirken, Birleşmiş Milletler'in bu kararla "kendisini tarihin kara listesine aldığını" iddia etti.

Netanyahu da "X" platformunda yaptığı paylaşımda "İsrail ordusunun dünyanın en ahlaklı ordusu olduğunu" iddia etti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre İsrail'in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Gilad Erdan da Guterres'e saldırdı .

Erdan, kendi ifadesiyle "Kara listeye girenin terörü teşvik eden Guterres olduğunu ve kararlarının İsrail nefretinden kaynaklandığını" iddia etti.

Dışişleri Bakanı Israel Katz da Guterres'in kararına "utanç verici bir eylem" olduğunu iddia ederek saldırdı .

Katz, yaptığı açıklamada İsrail'in "bu kararı reddettiğini" belirterek, bunun "Tel Aviv'in Birleşmiş Milletler ile ilişkileri üzerinde sonuçları olacağı" uyarısında bulundu.

Guterres'e saldırarak devam etti: "Tarih, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ni Yahudi karşıtı bir Genel Sekreter olarak hatırlayacak."

İsrailli politikacılar, Tel Aviv'i eleştiren herkesi "anti-Semitizm"le suçluyor ve hatta Gazze Şeridi'ndeki mevcut savaşı reddeden gösterilere katılan Yahudilere zulmediyor. içeriğini anlamsız hale getirir.”

Birleşmiş Milletler'e saldıran seslere Savaş Konseyi Bakanı Benny Gantz da katıldı.

Ülkesinin ordusunu "utanç listesine" koyma kararının Birleşmiş Milletler tarafından "tarihi bir düşüş" olduğunu ve bunun "İsrail'i IŞİD ile aynı kefeye koyduğunu" iddia etti.

Guterres'in kararına karşı çıkan Gantz, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "(Gazze'de) savaşmaya devam edeceğiz."

Sözlerine şöyle devam etti: "Her zaman olduğu gibi, en yüksek etik standartlara ve uluslararası hukuka uygun olarak hareket edeceğiz; Birleşmiş Milletler nedeniyle değil, biz bu olduğumuz için."

Maliye Bakanı Bezalel Smotrich de Gazze'ye yönelik savaşın devam etmesi çağrısında bulunarak yanıt verdi.

İbranice özel gazete Yedioth Ahronoth, Smotrich'in şu sözlerini aktardı: "Ülkenin geleceği ve çocuklarımızın hayatları tehlikede olduğunda, tek seçeneğimiz var; kazanmalıyız."