Dünya
  • 20.9.2021 09:36

Depremler harekete geçirdi: Kanarya Adaları'nda yanardağ patladı

İspanya’ya bağlı Kanarya Adaları’nda bu hafta yaşanan bir dizi depremin ardından La Palma’da yanardağ patladı.

Patlama saatlerce sürüyor, ancak bilim adamları, önceki patlamalara dayanarak potansiyel olarak aylarca sürebileceğini söylüyor.

Kanarya Adaları'nda faaliyete geçen yanardağ nedeniyle 5 bin kişi tahliye ediliyor..

Son bir haftadır 21 binden fazla depremin meydana geldiği La Palma'da yerel saatle 15.10'dan itibaren Cumbre Vieja (Yaşlı Doruk) yanardağının faaliyete geçtiği bildirildi.

Patlama, volkanik sırtın kıyıya inerken batı yamacında, Cabeza de Vaca olarak bilinen bir bölgede meydana geldi ve adanın yalnızca son beş gün içinde 1.000'e varan deprem kaydetmesinden sonra gerçekleşti.

Kanarya Adaları özerk yönetimi yetkililerinden yapılan açıklamada, La Palma'da bugün 327 depremin meydana geldiği, yanardağın 5 ağzından alevlerin püskürmeye başladığı belirtildi.

İspanya Ulusal Jeoloji Enstitüsü sismoloji başkanı Itahiza Dominguez, yerel televizyon kanalı RTVC'ye, bu patlamanın ne kadar süreceğini söylemek için henüz çok erken olmasına rağmen, önceki "Kanarya Adaları'ndaki patlamaların haftalar hatta aylar sürdüğünü" söyledi.

Diğer yandan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu'na katılmak için ABD'ye yapacağı ziyareti ertelediğini duyurdu. Sanchez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "ilk elden çalışmaları yerinde görmek için La Palma'ya gittiğini" kaydetti.

Lav nehirleri, volkanik sırtın yanından küçük köylere ve bireysel evlere doğru uzanan yolları takip ederken görülebilir.

El Paso'da Cumbre Vieja Dağı patlarken ve dağdan aşağı erimiş kayalar gönderirken lav akıntıları evlere yaklaşıyor

Atlas Okyanusu'nda yer alan ve İspanya'ya bağlı bulunan Kanarya Adaları'nın en büyük beşinci adası olan La Palma'da yanardağ patladı. Las Manchas bölgesinde yer alan yanardağının patlaması ile gökyüzüne siyah ve beyaz dumanlar yükselirken, lavların yerleşim yerlerine doğru ilerlediği bildirildi.

Cumbre Vieja yanardağı, Pazar öğleden sonra İspanya'nın Kanarya Adaları'nda patladı ve günlerce artan sismik aktivitenin ardından lav, kül ve büyük bir duman sütunu püskürttü.

Yerel saatle 15.12'de meydana gelen patlamanın ardından bölgede bulunan yaklaşık 40 kişinin tahliye edildiği belirtildi. Yetkililer, adadaki dört seviyeli alarm sistemini ikinci en düşük seviye olan sarı alarmda bırakırken, yanardağın yakınında yaşayan 35 bin kişiye henüz genel tahliye emri vermedi.x

La Cumbre Vieja yanardağı, geçtiğimiz hafta bölgede 5.000 deprem kaydedildikten sonra Pazar günü patladı.

Patlamadan saatler önce 130 deprem meydana geldi

İspanyol Ulusal Coğrafya Enstitüsü (ING) tarafından yapılan açıklamada, patlamadan bir kaç saat önce Cumbre Vieja Milli Parkı'nda 3.8 büyüklüğe kadar ulaşan 130 depremin kaydedildiği ifade edildi. Yetkililer, yanardağın bulunduğu bölgede bu hafta 22 binden fazla deprem kaydedildiğini aktardı.

Volkanik sırt boyunca yükselen siyah-beyaz dumanla kaplı devasa kırmızı tüyler, 5.000 kişiyi evlerini boşaltmaya zorladı.

Kanarya Adaları Volkanik Riskleri Önleme İdaresi, ise depremler sonrasında yeni bir volkanik patlama ihtimalinin yüksek olduğu konusunda uyardı.

Sismologlar, bölgedeki en son patlamanın 2011 yılında beş ay devam etmesinin ardından patlamaların aylarca sürebileceğini söylüyor.

Yerel basında yer alan haberlerde, Cumbre Vieja Milli Parkı çevresinde bazı bölgelerde yangın çıktığı ifade edildi.

Ordu tahliyelere yardım ediyor

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yanardağın çevresinde bulunan kasaba ve köylerde yaşayan daha fazla sakinin tahliyesine yardımcı olmaları için askerlerin adaya konuşlandırıldığı belirtildi.

Son volkanik patlama 1971'de yaşanmıştı

La Palma'da kaydedilen en eski volkanik patlamanın 1430 yılında gerçekleşirken, 1971'deki son volkanik patlamada ise lav akıntılarının yakınında fotoğraf çeken 1 kişi hayatını kaybetmiş, bölgede maddi hasar ise meydana gelmemişti.

İLGİLİ HABERLER