Dünya
  • 30.4.2006 00:06

HARİRİ SUİKASTINDA ABD VE İSRAİL İZİ BULUNDU!..

Alman gazeteci yazar Jürgen Cain Külbel, Lübnan'ın 14 Şubat 2005'te suikasta kurban giden Başbakanı Refik Hariri cinayetiyle ilgili olarak yazdığı ve kısa süre önce piyasaya çıkardığı kitapta, ABD ve İsrail'i işaret ediyor ve Lübnan'da Suriye karşıtı bir ayaklanmanın her ikisinin de işine geldiğini ileri sürüyor.


Bağımsız gazeteci Külbel, "Mordakte Hariri. Unterdrückte Spuren im Libanon" başlıklı kitabında cinayeti soruşturmak için kurulan BM Komisyonu'nu olayın sadece Suriye pistini incelemekle suçlayarak, "Başka pistler de var ve bu pistler Washington, New York ve Kudüs'e ulaşmadan önce Lübnan'da bir iç savaşa gidiyor" diyor.


Suriye gizli servisini suçlayıcı ifadeler veren başlıca tanıkların şimdi milyoner olduğunu ya da aralarından birinin bir kazada tuhaf biçimde ortadan kaybolduğunu belirten Külbel, başkent Beyrut'un göbeğindeki olay yerinde saldırıyı düzenleyen sözde intihar komandosunun DNA'larının hiçbir zaman bulunamadığına işaret ediyor.


Suikasta ABD ya da İsrail'in karıştığını kanıtlayamamakla birlikte, kitabında bu yöndeki tanık ifadelerini derleyen Alman yazar, Hariri'nin, ölümüne kadar ABD'deki bir Lübnan lobisi "United States Committee for a Free Lebanon"un internetteki sitesi www.freelebanon.org'da öldürülecek kişiler listesinde yer aldığını da hatırlatıyor.


Kitabında Amerikalı araştırmacı gazeteci Wayne Madsen'a dayanarak, Lübnan'ın ekonomik ve siyasi çevrelerinde çok etkili bir isim olan eski başbakanın ülkenin kuzeyinde bir Amerikan üssü kurulmasına karşı çıktığını belirten Külbel, Hariri'nin eski danışmanı Mustafa El Nasır'ın, "Hariri cinayeti, Lübnan'ın siyasi yaşamında gerginlik yaratmak amacındaki İsrail gizli servisi Mossad'ın işidir" dediğini öne sürüyor.


Külbel, ayrıca bir İsviçreli uzmana dayanarak, Hariri'nin konvoyundaki alıcılarının parazit yapmasına da değiniyor ve bu alıcıların normal zamanda bir bombanın uzaktan aktif hale getirildiğini algıladığına, ancak bu sefer tamamen devre dışı kaldığına işaret ediyor. Yazar, bu sistemin sadece üreticisi tarafından etkisiz hale getirilebileceğini, üreticinin ise eski Mossad ajanları tarafından kurulan bir İsrail firması olduğuna dikkati çekiyor.

NASIR'IN AÇIKLAMALARI
Külbel'in kitabında adı geçen Hariri'nin danışmanı Mustafa Nasır ise, Hariri cinayetinin arkasında Mossad'ın olduğunu söylemediğini açıkladı.
Nasır, Beyrut'ta AFP'ye yaptığı açıklamada, "Alman gazeteciyle hiç karşılaşmadım, şimdiye kadar fikrimi hiç açıklamadım ya da bir tarafı suçlamadım. Çünkü her türlü suçlamanın soruşturmaya karışmak olacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı.


Hariri, Beyrut'ta 14 Şubat 2005'te öldürülmüştü. BM Soruşturma Komisyonu'nun ilk raporlarında, cinayete Suriye ve Lübnan istihbarat örgütlerinin karıştığı yönünde kanıtlar bulunduğu sonucuna varılmıştı.

Güncellenme Tarihi : 25.3.2016 06:31

İLGİLİ HABERLER