Dünya
  • 27.2.2024 02:37

Hizbullah İsrail'in düşürülmez dediği 2 milyon dolarlık Hermes 450 SİHA'yı vurdu

Hizbullah İsrail'e ait Hermes 450 insansız hava aracını Güney Lübnan üzerinde düşürdü

İslami Direniş, yaptığı bir açıklamada, İsrail medyasında dolaşanların aksine insansız hava aracının düşürüldüğünü hem fotoğraflarla hem de video ile doğruladı.

Hizbullah'ın bugün düşürdüğü 2 milyon dolarlık İsrail İHA'sı hakkında bilmeniz gerekenler

Bu, 8 Ekim'de sınır ötesi saldırıların başlamasından bu yana Lübnan'da vurulup düşürülen ilk İsrail İHA'sıydı.

Parti, Pazartesi günü Hizbullah savaşçılarının karadan havaya füze kullanarak Güney Lübnan'da Lübnan hava sahasını ihlal eden Hermes 450 İsrail insansız hava aracını başarıyla düşürdüğünü duyurdu.

İsrail'in Lübnan'a yönelik sınır ötesi saldırılarının başladığı 8 Ekim'den bu yana ilk kez bir İsrail insansız hava aracının düşürüldüğü doğrulandı. Ancak Hizbullah bu ayın başlarında iki İsrail Skylark insansız hava aracını "yerden kontrol ettiğini" duyurdu ancak bunu nasıl başardığına dair başka bir kanıt veya ayrıntı vermedi.

Elbit Systems tarafından üretilen Hermes 450, keşif ve gözetleme görevleri için tasarlanmış orta büyüklükte bir drone olup, 20 saatten fazla aralıksız uçabilmektedir. Bu dronların her birinin maliyeti yaklaşık 2 milyon dolar. İsrail ordusunun Zik adını verdiği drone, neredeyse 5,5 kilometre yüksekliğe ulaşabiliyor.

Lübnan'daki İslami Direniş tarafından sızan bir İsrail Hermes 450 drone'u düşürüldü, 26 Şubat 2024 Pazartesi (Sosyal Medya)Lübnan'daki İslami Direniş tarafından vurulan, sızan İsrail Hermes 450 drone'u, 26 Şubat 2024 Pazartesi. (Sosyal Medya)

Lübnan'daki İslami Direniş - Hizbullah - savaşçılarının, Lübnan hava sahasını ihlal eden büyük Hermes 450 İsrail insansız hava aracını karadan  havaya füze kullanarak Güney Lübnan'daki Iqlim al-Tuffah kasabası üzerinde başarıyla düşürdüğünü duyurdu. 

Direniş, açıklamasında insansız hava aracının düşürülmesinin "çıplak gözle görülebildiğini" belirterek, "savaşçılarının gözlerinin tamamen uyanık kalacağını, İsrail işgalinin insansız hava araçlarını püskürtmeye devam edeceğini ve hedeflerine ulaşılmasına engel olacağını" doğruladı. Agresif hedefler."

Daha önce İsrail medyası, "Afoula" bölgesindeki Marj Ebn-Amer'de alarm sirenlerinin çaldığını bildirmiş, hava savunma sistemlerinin Lübnan'dan fırlatılan karadan havaya füzeyi püskürttüğüne dikkat çekmişti. 

İsrail medyası ilk etapta Lübnan'dan İHA'ya karşı fırlatılan füzenin ıskaladığını iddia etti. Ancak Hizbullah'ın açıklaması bunun aksini doğruladı.