Gündem
  • 1.12.2022 10:41

IMF ve Merkel'in adamları Kılıçdaroğlu'nun ekibinde

Merkel'in sağ kolu Kılıçdaroğlu'nun ekonomi kadrosuna transfer oldu

3 Aralık'ta partisinin ekonomi politikalarını açıklayacak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ekonomi ekibinde yer alan bir isim dikkat çekti. Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel'in danışmanlarından Jeremy Rifkin, Kılıçdaroğlu'nun ekibine girerken, Üçüncü Endüstriyel Devrim konseptinin fikir babası olarak bilinen ABD'li ekonomistin 3 Aralık'taki etkinlikte yer alacağı belirtildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Aralık Cumartesi günü, partisinin ekonomi politikalarını ve bu politikaları oluşturan kadrosunu Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde duyuracak. Kılıçdaroğlu'nun ekonomi politikaları ekibinde dikkat çeken isimler yer alırken, detaylar belli olmaya başladı.

CHP, EKONOMİ YOL HARİTASINI AÇIKLAYACAK
"İkinci Yüzyıla Çağrı" başlığıyla açıklanacak olan ekonomi yol haritasının Türkiye'nin beş önemli sorununa 13 çözüm maddesi öneren bir beyanname olduğunu söyleyen CHP'li yetkililer, üç yıldır üzerinde çalışıldığını belirtti.

ÜNLÜ EKONOMİSTLER ETKİNLİKTE YER ALACAK
Söz konusu çalışmalarda sadece CHP'nin ekonomi kurmaylarının değil, alanında uzman dünyaca ünlü ekonomistlerin de yer aldığı kaydedildi. Cumartesi günü düzenlenecek toplantıda CHP liderinin açılış konuşmasının ardından bu isimler de bazı sunumlar yapacak.

DARON ACEMOĞLU VİDEO KONFERANSLA KATILACAK
ABD'nin önde gelen üniversitelerinden MIT'te akademisyen olan Daron Acemoğlu etkinliğe video konferans yoluyla katılacak.

EKİPTE MERKEZ BANKASI ESKİ BAŞ EKONOMİSTİ DE VAR
Öte yandan, Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi, TCMB eski baş ekonomisti Hakan Kara ile Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Refet Gürkaynak da CHP'nin ekonomi çalışmasını hazırlayan isimler arasında yer alıyor. CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo da etkinlikte yoksullukla ilgili sunum yapacak.

DARON ACEMOĞLU VİDEO KONFERANSLA KATILACAK

Söz konusu çalışmalarda sadece CHP’nin ekonomi kurmaylarının değil, yabancı ekonomistlerin de yer aldığı kaydedildi. Cumartesi günü düzenlenecek toplantıda Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşmasının ardından bu isimler de bazı sunumlar yapacak.

Toplantıda Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Kemal Derviş’in siyasete soktuğu CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “etekli Kemal Derviş” olarak bilinen CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, ABD’den fonlanan STK’ların yöneticisi CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo da alanlarıyla ilgili sunum yapacak.

MERKEL’İN DANIŞMANI KILIÇDAROĞLU’NUN EKİBİNDE

Etkinlikte katılacak en dikkat çeken isimlerden bir diğeri de ABD’li yazar, ekonomist Jeremy Rifkin olacak. Rifkin, bilimsel-teknolojik değişimlerin toplum ve çevre üzerindeki etkileri hakkında çok sayıda kitap kaleme almıştı. Jeremy Rifkin, Almanya’nın eski Başbakanı Angela Merkel’in 3. Endüstri Devrimi politikası sırasında danışmanlığını yürütmüştü.

Rifkin, Merkel’in yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Portekiz Başbakanı Jose Socrates ve Slovenya Başbakanı Janez Janša’ya Avrupa Konseyi Dönem Başkanlıkları sırasında ekonomi ile ilgili konularda danışmanlık yaptı.

Öte yandan, Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi, TCMB eski baş ekonomisti Hakan Kara ile Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Refet Gürkaynak da CHP’nin ekonomi çalışmasını hazırlayan isimler arasında yer alıyor. Rafet Gürkaynak, Faik Öztrak’ın başında olduğu CHP heyetinin bir otelde IMF heyetiyle görüşmesinde de yer almıştı. CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo da etkinlikte yoksullukla ilgili sunum yapacak. Hacer Foggo’nun yöneticisi olduğu Derin Yoksulluk Ağı’nın ABD ve AB tarafından fonlandığı biliniyor.

Güncellenme Tarihi : 1.12.2022 10:50

İLGİLİ HABERLER