Gündem
  • 19.4.2024 18:00

İran İsrail'in saldırısıyla dalga geçti, Savaş kabinesinin aşırı sağcı bakanı isyan etti

İranlılar İsrail'in İsfahan saldırısıyla dalga geçiyor..

İran'da sosyal medya kullanıcıları, İsrail'in saldırısını, İran'ın önceki hafta sonu İsrail'e fırlattığı yaklaşık 300 füze ve insansız hava aracıyla karşılaştırıldığında zayıf bir saldırı olarak değerlendirerek alay etti.

Cuma günü İsrail'in İran'a saldırısıyla ilgili haberler yayılmaya başladığında , İsrailli yetkililer saldırıyı gerilimin daha fazla artmasını önlemeyi amaçlayan ölçülü bir tepki olarak nitelendirdi.

İsrail işgalinin sabah haber programlarındaki analistler, saldırının İran'daki askeri tesisler üzerinde çok az etkisinin göründüğünü kaydetti.

Eş zamanlı olarak İran devlet televizyonu da İsfahan'daki askeri ve nükleer tesislerin güvende kaldığını bildirdi ve bahar güneşinde sakin görünen şehrin görüntülerini yayınladı. Daha detaylı olarak bir haber spikeri saldırının önemsiz olduğunu belirtti.

İran'daki sosyal medya kullanıcıları, İran'ın önceki hafta sonu "İsrail"e fırlattığı yaklaşık 300 füze ve insansız hava aracıyla karşılaştırıldığında bunun zayıf bir misilleme olduğunu düşünerek İsrail saldırısını alaya aldı.

Yaygın olarak dolaşan bir videoda, İranlı bir kız şakacı bir şekilde bir apartmanın üzerine kağıttan bir uçak fırlatarak bunu İsrail saldırısına benzetiyordu. 

Diğerleri, "İran Tepkisi" etiketli bir balistik füzenin yanında "İsrail Tepkisi" etiketli küçük bir quadcopter insansız hava aracının yer aldığı kompozit bir görüntü paylaştı.


Başka bir aktivist, İsrail'in eylemlerinin orantılılığı konusunda sorular yöneltti ve birinin avucundaki küçük bir insansız hava aracının görüntüsünü yan yana getirerek şu soruyu sordu: "Cidden, İsrail, son derece isabetli Emad füzesine yanıt olarak küçük bir insansız hava aracı mı gönderdi?"