Sağlık
  • 31.1.2024 14:02

Limon suyu izlenimi veren ürünler için yasak geldi

Limon suyu izlenimi veren ürünler için karar geldi. Resm Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre limon suyu izlenimi veren ürünlere satış yasağı uygulanacak. Ürünler o tarih itibariyle piyasada bulunamayacak.

Limon suyu izlenimi veren ürünler için karar geldi. Buna göre limon aromalı sos, limon sosu, limonlu sos ve benzeri isimlerle satılan ürünler o tarih itibariyle yurt içinde piyasaya arz edilemeyecek.


RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.


Yönetmeliğe göre, Türk Gıda Kodeksi kapsamındaki bir gıda ürününe yatay veya dikey gıda kodeksinin izin vermediği bir bileşenin ilave edilip edilmediğinin tespitinde, ilgili kodeks hükümlerine ilave olarak, uluslararası veya ulusal çalışmalar neticesinde belirlenen ve Bakanlık resmi internet sitesinde duyurulacak analiz metotları ve karar limitleri kullanılacak.


PİYASAYA SUNULMAYACAK

Limon suyu izlenimi veren limon aromalı sos, limon sosu, limonlu sos ve benzeri isimlerle satılan ürünler, 31 Aralık'tan sonra yurt içinde piyasaya sunulamayacak.

Güncellenme Tarihi : 31.1.2024 14:03

İLGİLİ HABERLER