Gündem
  • 29.6.2008 03:27

MHP'DE 'TEKİR YAYLASI' İSYANI ÇIKTI!..

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Kayseri’nin Tekir Yaylası’ndaki geleneksel Erciyes Zafer Kurultayı’nı toplamama kararı, MHP muhaliflerinin bir kez daha Bahçeli ve yönetime karşı bayrak açmalarına yol açtı.
Muhalifler Bahçeli yönetimini, "reddi miras"ta bulunmak ve MHP’yi tasfiye etmekle suçladılar. MHP yönetimine muhalif ülkücülerin yayın organı konumundaki Yeniçağ Gazetesi, Erciyes Kurultayı’na ilişkin kararı, "Alparslan Türkeş’in mirasını ret" olarak niteledi. Yeniçağ’ın Ankara Temsilcisi ve yazarı Sabahattin Önkibar, bu kararı, "MHP adım adım tasfiye ediliyor. Bugünkü MHP yönetimi liderliği tasfiye görevlileri. Erciyes Kurultayı hafızalardan çıkarılıyorsa; pekala üç hilal da askıya alınır" diye yorumladı. Önkibar, "Dramatik olan bütün bunları koca ülkücü camianın uslu bir ’koyun’ gibi seyrediyor olmasıdır" suçlamasında bulundu.
Kurbağa haşlama
Bahçeli’nin bakan yaptığı, ancak daha sonra partiden ayrılan Enis Öksüz, MHP’ye ve ülkücülere "Kurbağa haşlama" metodu uygulandığını savunarak MHP’nin ve ülkücülerin tarihe gömülmek istendiğini öne sürdü. Öksüz, "Dün Ecevit’in peşinden gidildi, bugün Erdoğan’ın peşinden gidiliyor" dedi.
MHP raydan çıktı
Eski bakan Ramazan Mirzaoğlu da MHP’nin raydan çıktığını savunarak, "Erdoğan ne zaman sıkışsa, Bahçeli ona stepnelik yapıyor" diye konuştu. Hüsnü Yusuf Gökalp, "Kurultay’ın bitirilmesi ihanet" yorumunu yaparken, Bahçeli’nin karşısına iki kez Genel Başkan adayı çıkan Ramiz Ongun ise "Bahçeli, gelen talimatı uyguluyordur" dedi.
Bunlar ahlaksız
MHP Genel Başkan Yardımcısı Atilla Kaya ise eleştirileri, "Ahlaksızlık yapıyorlar" diye yorumladı.

Kaya, şöyle konuştu: "O yazarın (Önkibar), hangi dönemlerde kimlerle beraber olduğunu, kime hizmet ettiğini biz biliyoruz. Her dönemin borazancılığını yapan bir adam. Öksüz, Gökalp ve Mirzaoğlu ise üniversitede hocalık yaparken, Türk milliyetçileri sayesinde bakanlık koltuğuna oturdular. Bunlar, MHP’nin zor anında gemiyi terkedip kaçtılar. Burada, herşeyden önce bir ahlaksızlık söz konusu. Ülkücüler her şeyin farkındalar. Herkes, kendi işine baksın."

İsteyen gelebilir
MHP Kayseri İl Başkanı Süleyman Korkmaz, bu yıl kurultay organizasyonu yapmayacaklarını, ancak kendiliğinden gelip çadır kurmak isteyene de bir engel bulunmadığını bildirdi.

Korkmaz, şunları söyledi: "Başbuğumuz rahmetli Türkeş’in tarihteki 16 Türk devleti için kurultay düzenleme vasiyeti vardı. Biz, 17. Türk Devleti KKTC için de merkezi büyük kurultayı yaptık. Vasiyet yerine getirildi. MHP il teşkilatı olarak bundan sonra da kurultay düşünmüyoruz." HÜRRİYET

İLGİLİ HABERLER