Dünya
  • 31.8.2022 00:59

Mihail Gorbaçov 91 yaşında öldü

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) son lideri Mihail Gorbaçov, 91 yaşında yaşamını yitirdi.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin (SSCB) son lideri Mihail Gorbaçov 91 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Son zamanlarında da SSCB'nin dağılmasının dünyayı kötü bir yere sürüklediğini savunan Gobaçov, şunları söylemişti:

"SSCB DAĞILMASAYDI, DÜNYA DAHA GÜVENDEYDİ"

"Sovyetler Birliği devam etseydi dünya nasıl olurdu? Tarih şart kipini tanımaz. Ama benim görüşüme göre, dünya çok daha güzel olurdu. Daha istikrarlı, güvenli ve adil olurdu."

 

 

Mihail Gorbaçov hayatını kaybetti #1

 

Gorbaçov, 8 Aralık 1987'de ABD Başkanı Ronald Reagan ile orta menzilli füzelerin imhası anlaşmasını imzalarken.

"KESİNLİKLE BUNU İSTEMEDİK"

Sovyetler Birliği’nin dağılmasının, 80'li yıllardan itibaren başlatılan reformların (perestroyka) "nihai sonucu" olmadığının altını çizen eski politikacı, "Kesinlikle öyle değil. Kesinlikle bunu istemedik." diye ekledi.

 

Mihail Gorbaçov hayatını kaybetti #2

 

"REFORMLARDA GEÇ KALDIK"

Hatalar yaptığını kabul eden Gorbaçov, yapılan hatalar arasında partiyi reform etmekte geç kalmalarını, ademi merkeziyetçiliği ve yeterince cesur olmayan ekonomik reformları gösterdi.

 

Mihail Gorbaçov hayatını kaybetti #3

 

"SONUNU DÜŞÜNMEDEN BİRLİĞİN İŞİNİ BİTİRDİLER"

Perestroyka (reform) politikasının gerçek sonuçları arasında nükleer silahsızlandırma anlaşmasını, soğuk savaşın bitmesini, ifade, toplanma ve inanç özgürlüğünü, ülkeden çıkma özgürlüğünü, alternatif seçimleri ve çok partililiği gösteren Gorbaçov, sözlerini şöyle devam etti:

"En önemlisi de değişim sürecini geri döndürülmesi mümkün olmayan bir eşiğe getirmemiz. Bu yüzden 1991 darbe girişimi başarısız oldu. Yine de bu darbe girişiminin verdiği zarar muazzamdı, devlet başkanı ve birliğe yönelik bir darbeydi. Sonra radikaller ve ayrılıkçılar, sonuçlarını düşünmeden Birliğin işini bitirdiler."

 

Mihail Gorbaçov hayatını kaybetti #4

 


 

Güncellenme Tarihi : 31.8.2022 10:57

İLGİLİ HABERLER