Dünya
  • 15.3.2020 12:47

"Paniğe gerek yok" diyen kraliçe Elizabeth saraydan kaçtı

Dünyayı saran koronavirüs nedeniyle ölü sayısının 21'e yükseldiği İngiltere'de Kraliçe II. Elizabeth de virüs korkusuna kapılarak Buckingam Sarayı'nı terk etti.

İngiltere’de hayatını kaybedenlerin sayısı 21’e yükselince koronavirüs paniği arttı. 93 yaşındaki Kraliçe Elizabeth de çalışanlarıyla birlikte Buckingham Sarayı’nı terk etti.

Eşi ile birlikte karantinaya alındı

İngiltere’de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 21’e yükselirken Kraliçe II. Elizabeth de virüs korkusuna kapıldı. Kraliçe, Cobra adı verilen hükümetin acil durum komitesi toplantısının ardından Buckingham Sarayı’nı terk etti.

93 yaşındaki Kraliçe ve 98 yaşındaki eşi Prens Philip, Sandringham’daki Windsor konutunda karantinaya alındı.

"En iyisi taşınması oldu"

The Sun gazetesine konuşan bir kaynak, “Kraliçe’nin sağlık durumu iyi, ancak onun için en iyisi taşınması oldu. Pek çok çalışanı da corona virüs nedeniyle paniğe kapılmış haldeydi. Kraliçe, ayrılana kadar sarayda pek çok kişiyle buluştu. Ancak 94 yaşına girmesine haftalar kaldı ve uzmanlar kendisine zarar verecek konumdan çıkarılmasının en doğrusu olduğuna inanıyor” dedi.

'Paniğe gerek yok' demişti

Cuma günü Kraliçe’nin yapması planlanan Cheshire ve Camden ziyaretleri virüs salgını nedeniyle ertelendi. Kraliçe’ye ayrıca her yıl mayıs ayında gerçekleştirdiği geleneksel bahçe partisini de hazirana ertelemesi tavsiye edildi.

Kraliçe, bu ayın başlarında, salgının görevleri yerine getirmeyi engellememesi gerektiği ve ‘zorunlu hale getirilen tavsiyeler' olana kadar 'sakin kalarak hayata devam etmek gerektiği’ açıklamasını yapmıştı.

Kraliçe, 9 Mart'ta yapılan Commonwealth Day (Milletler Topluluğu Günü) kutlamasında halkın arasına girmişti.

Sarayın ziyaretçi sayısı azaldı

Buckingham Sarayı, İngiltere’nin en çok turist çeken tarihi yapılarından biri. Koronavirüs  nedeniyle hem Kraliçe hem de çalışanlarıyla birlikte terk edilen sarayın ziyaretçi sayısı da oldukça azaldı.

İLGİLİ HABERLER