Ekonomi
  • 28.2.2022 22:05

Rekor Mansur Yavaş'ın! Halkın ekmeğine % 62.5 zam yaptı

CHP'li Mansur Yavaş yönetimindeki Ankara Büyükşehir Belediyesi, halk ekmeğe % 62.5 oranında zam yaptı.

Asgari ücrete % 50 zam yapılan Türkiye'de, fırıncılar bile iki aşamalı olarak, 2 TL'lik ekmeği % 50 zam ile nihayetinde 3 TL'ye çıkartırken, CHP'li Mansur Yavaş Ankaralının ekmeğine bir anda % 62.5 zam yaptı.

Mansur Yavaş yönetimindeki Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş, 6 Şubat'tan itibaren halk ekmek satışının Pazar günleri yapılmayacağını duyurmuştu.

Önce dinlendirme dediler sonra zammı yapıştırdılar!

Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş, halk ekmeğe rekor zam yaparak, 1,25 TL olan 250 gr. ekmek fiyatını 2 Mart'tan itibaren 2 TL'ye çıkardığını duyurdu.

 

2 TL'nin maliyet fiyatı olduğunu öne süren Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş'nin zam açıklamasında, şu ifadeler kullanıldı:

Her gün yaklaşık 1 milyon adet üretilen ve bu üretim kapasitesi ile hemşehrilerimize aylık yaklaşık 30 milyon TL katkı sağlayan Ankara Halk Ekmek'te, maliyetlerin sürekli olarak artmasına rağmen uzun süredir fiyat artışı yapılmamış, ekonomik koşulların olumsuz etkilediği vatandaşlarımızın bir nebze yanında olabilmek adına yaklaşık bir yıldır zararına satış sürdürülmüştür. Gelinen son noktada, un, maya, işçi maliyetleri, enerji ve diğer giderlerde ara vermeksizin yaşanan artışlar çok yüksek seviyeye ulaşmış ve fiyat artışını zorunlu kılmıştır.

Ankara Halk Ekmek'in ürettiği 250 gram ekmeğin perakende satış fiyatı, 2 Mart 2022 tarihi itibârıyla kâr elde etmeksizin ve maliyetine 2 TL olarak belirlenmiştir. Yeni uygulama, Etimesgut Halk Ekmek ile eş zamanlı olarak başlayacaktır.

 
 


 

Güncellenme Tarihi : 28.2.2022 21:07

İLGİLİ HABERLER