Ekonomi
  • 8.5.2013 11:56

Sanayi üretimi arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2010=100 temel yıllı Sanayi Üretim Endeksi Mart 2013 verilerini açıkladı.
Ana sanayi gruplarına bakıldığında, 2013 Mart'ta takvim etkisinden arındırılmış olarak geçen yılın aynı ayına göre, ara malı imalatı yüzde 3,2, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 3,7, sermaye malı imalatı yüzde 2,1, dayanıklı tüketim malı imalatı da yüzde 2,1 artarken, enerji imalatı ise yüzde 6,6 azaldı.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en fazla azalış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti.
İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı mart ayında bir önceki aya göre en fazla azalış yüzde 16,7 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu azalışı, yüzde 8,8 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı, yüzde 8,6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinde en yüksek artış ise mobilya imalatında gerçekleşti. İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2013 yılı mart ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 17,0 ile mobilya imalatında gerçekleşti. Bu artışı, yüzde 2,9 ile ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı (mobilya hariç), yüzde 2,6 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatı takip etti.
Sanayi üretimi Aralık'ta azaldı
Sanayi üretim endeksi, 2012 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Aralık ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, geçen yıl Aralık ayında önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 10,4, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,6 azaldı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,9 geriledi.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks, 2012 Aralık ayında, 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 1,4, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi de bir önceki aya göre yüzde 1,5 azaldı.
Sanayi üretimi 32 aydır yükseliyor
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK), 2012 yılı Eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarına göre, Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 10,8 arttı, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,2, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 4,1 arttı.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks, bu yılın Eylül ayında, 2011 yılının aynı ayına göre yüzde 6,2, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi de bir önceki aya göre yüzde 3,9 artış kaydetti.

Endeks en yüksek Eylül ayı düzeyinde

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yazılı açıklamasında, sanayi üretimi endeksinin geçen ay ara verdiği 32 aylık yükselişine devam ettiğini belirterek, endeksin şimdiye kadarki en yüksek Eylül ayı düzeyine çıktığını, bu artışın Eylül ayındaki yüzde 21'lik ihracat artışından kaynaklandığını bildirdi.

 

İLGİLİ HABERLER