Gündem
  • 27.7.2023 12:31

Sayın Bakan, okullardan yalan yazan tarih kitaplarını atın, gerçek tarihimizi yazın

Tarihi baştan yazmak istedi… Akitçiden MEB’e ‘Erdoğan’ çağrısı

Yeni Akit gazetesinin yazarı İdris Günaydın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayatının okullarda ders olarak okutulması gerektiği görüşünü savundu. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e seslenen Günaydın, "Tarih kitapları yeniden yazılmalı ve ucube, yalan tarih yerine gerçek tarih çocuklarımıza öğretilmelidir." dedi.

Yeni Akit gazetesinin yazarı İdris Günaydın, “Üç makama üç dilekçe… Üçüncü dilekçe: Sayın Yusuf Tekin! Milli Eğitim Bakanı!” başlıklı yazısında Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e seslendi.

İnsanlığın şekillenmesinde en önemli bakanlığın MEB olduğunu söyleyen Günaydın, emekli öğretmen olduğunu da belirterek eğitim için ilginç tavsiyelerde bulundu.

Recep Tayyip Erdoğan’ın hikâyesi ve felsefesi mutlaka okullarda ders olarak okutulmalı, fotoğrafları her sınıfa asılmalıdır.” ifadelerini kullanan Günaydın, Bakan Tekin’in laikliği ve karma eğitimi hedef alan “kız okulları” çıkışını da destekledi.

Günaydın, tarih kitaplarının da yeniden yazılması gerektiği görüşünü savundu.

‘CESARETLİ ADIMLARINIZLA GÖRMEK İSTİYORUZ’

Günaydın, Bakan Tekin’e “Sizin bu bakanlığa getirilmeniz isabetli ise, sizden bu isabetin sinyallerini cesaret adımlarınızla görmek istiyoruz. Eğer o bakanlığa getirilmeniz isabetli değilse ki; onu en iyi siz değerlendirirsiniz; o zaman bu görevi hakkıyla yapabilecek birine tevdi ediniz. Bu hususta Reise de yardımcı olunuz.” diye seslendi. 

Günaydın’ın eğitim için önerilerinden bazıları şu şekilde:

“İmam Hatip Anadolu Liselerine Endüstri Meslek Lisesi meslek dersleri konulmalı ve böylece bu okullar İmam Hatip Endüstri Meslek Liselerine dönüştürülmelidir.

Okullarımızda vücudu dövmeli, orasına burasına çivi çakmış öğretmenler istihdam edilmemelidir.

Liselerimizde mutlaka karşılaştırmalı Felsefe Dersi, İmam Hatip Okullarımızda da ayrıca karşılaştırmalı Dinler Tarihi ve Mezhepler Tarihi dersi olmalıdır.

Din Kültürü kitapları içerik yönünden zengin, ciddi konuları ihtiva etmelidir.

Türkiye’nin son yirmi beş yılını şekillendiren Recep Tayyip Erdoğan’ın hikâyesi ve felsefesi mutlaka okullarda ders olarak okutulmalı, fotoğrafları her sınıfa asılmalıdır.

Tarih kitapları yeniden yazılmalı ve ucube, yalan tarih yerine gerçek tarih çocuklarımıza öğretilmelidir.

Coğrafya dersinde Ülkeler Coğrafyası, Genel Coğrafya içinde öğretilmeli, buna karşılık Osmanlı Coğrafyası ve Türkiye Coğrafyası daha detaylı ve titiz öğretilmelidir.

Tüm Anadolu Liseleri Endüstri Meslek Lisesi programına dönüştürülmeli, ülkeye lazım olan memur lise sonrası Abitur programlarıyla yetiştirilmelidir.

Türkiye müstemleke olmadığı için yabancı dili de iyi öğrenemiyor. Bunun için ihtiyaç kadar öğrenci İngilizce, ihtiyaç kadar başka dil öğrenecek öğrenci seçilmeli, tüm öğrenciler bu dil öğrenme işkencesine itilmemelidir.

Gayet isabetle buyurduğunuz gibi Kız Liselerinin açılmasına mutlaka ortam hazırlanmalı ve bu okullara bayan öğretmenler tayin edilmelidir.”

‘ATATÜRK İLAHLAŞTI’ DEMİŞTİ

Erdoğan’ın hayatının ders olarak anlatılması gerektiğini savunan Günaydın, 10 Kasım’da yazdığı yazısında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilahlaştırıldığını öne sürmüştü. Günaydın, Atatürk’ün derslerde anlatıldığından, heykellerinin dikildiğinden de söz etmişti. Yazısında “Keşke Yunan galip gelseydi” sözleriyle tanınan Kadir Mısıroğlu‘nu örnek gösteren Günaydın, her kesimin kabul etmediğini söylemiş ve “Sıkıntı ne? Doğru anlatamamak mı? Abartılı anlatmak mı? Yanlış anlatmak mı? Devlet eliyle aşırı iltifat mı?” demişti. 

Güncellenme Tarihi : 27.7.2023 12:43

İLGİLİ HABERLER