Gündem
  • 30.6.2024 11:59

Sinan Oğan : Kılıçdaroğlu bana cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ve 3 bakanlık teklif etti

Sinan Oğan: Kılıçdaroğlu seçimde bana cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ve 3 bakanlık teklif etti

Televizyon programına çıkan Sinan Oğan, Kılıçdaroğlu'nun seçim süreci hakkında yeni iddialarda bulundu.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ATA İttifakı'nın adayı olarak yarışan ve ikinci turda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a desteğini açıklayan Sinan Oğan, TV100'de Kübra Par'ın sorularını yanıtladı.

Oğan, seçim sonrası yoğun tehdit ve linç kampanyalarına maruz kaldığını belirterek, "Çok yoğun bir şekilde tehdit ve linçlerle mücadele etmek zorunda kaldım. Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimleriyle beraber böylesine bir linç kültürü olduğunu bu kadar derinden hissetmemiştim. 1 yıldır çocuklarıma, aileme kadar tehditlerle uğraştım. Devletin koruması altına girmek durumunda kaldık. FETÖ'cüler mi tehdit etmedi, CHP yandaşları mı etmedi? Muhalif bir belediye başkanının trol ordusu tehdit etti" dedi.

'Erdoğan'a haber gönderdim'

Oğan, seçim gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mesaj gönderdiğini belirterek, "İlk tur seçim gecesinde ben Sayın Erdoğan'a haber gönderdim. Dedim 'Sakın 49 buçuktan 50 yapmaya kalkışmayın. Bu ülkenin bu ekonomik krizde birinci turda çok zayıf bir şekilde çok cüzi bir miktarda kazanmasına vesile olmayın'. Bu ne demekti biliyor musunuz? Tartışmaların olduğu bir Türkiye. Kazandı mı kazanmadı mı? Ben dedim ki önemli olan güçlü hükümetin ülkeyi yönetmesidir" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nu neden desteklemediğini açıkladı

Kemal Kılıçdaroğlu'nu neden desteklemediği sorusuna Oğan, "Bu ülkeyi krize girmekten kurtardım. Benim omuzumda böyle bir yük vardı. O gün Sayın Kılıçdaroğlu'nu destekleseydik birinci turda 5 puan fark yemiş. Millet İttifakı olarak parlamento çoğunluğunu kaybetmiş. Buna rağmen zorlasaydık, cumhurbaşkanlığını kazansaydık ben cumhurbaşkanı yardımcısıydım. 22 yıldır CHP muhalefette. İlk turda Sayın Erdoğan’a 5 puan fark attı da ben mi desteklemedim? Başkanlık sistemiyle yönetiliyoruz, bunun farkında mı arkadaşlar? Cumhurbaşkanının imzaladığı kararnamelerin parlamento tarafından onaylanması gerekiyor. 2000'li yılların başında bir anayasa kitapçığı fırlatıldı diye ne büyük krizler yaşadık. Peki, parlamento Cumhur İttifakı'nın kontrolünde değil miydi?" şeklinde cevap verdi.

'Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ve üç bakanlık teklif etti'

Oğan, Kılıçdaroğlu'nun kendisine cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ve üç bakanlık teklif ettiğini, ancak kendisinin önceliğinin ülkenin nasıl yönetileceği olduğunu belirtti. Oğan, "Sayın Kılıçdaroğlu ile görüşmemizde bana Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı, 3 Bakanlık teklif etti. Ama ben 'Önceliğim bu değil' dedim. Benim önceliğim bu ülkeyi nasıl yöneteceksiniz? Beni linçleyenlere ricam şudur; arkadaşlar istediğiniz kadar linçleyin, eleştirin ama önce bir dinleyin. Bu ülkeyi krize girmekten kurtardım, kimse kusura bakmasın benim omuzumda böyle bir yük vardı" dedi.

'Herhangi bir talepte bulunmadım'

Erdoğan'a destek karşılığında herhangi bir talepte bulunmadığını belirten Oğan, "Hayır, ben baştan önünü kestim. 'Ben bir şey talep etmiyorum' dedim. 'Şu maddelerde uzlaşırsak sizi destekleriz' dedim. O maddelerde uzlaştık. Onun ötesinde ne bir görev talebim oldu, ne de iddia edildiği gibi maddi bir talebim oldu, ne başka bir talebim oldu. Çünkü ben şunu gördüm burada mesele benim bir görev talep etmem, şahsi ikbalimi düşünme meselesi değildi" ifadelerini kullandı.

Seçim sonrası mal varlığı iddialarına da cevap veren Oğan, Şubat ayında bir daire aldığını ve bunun seçimlerle ilgisi olmadığını söyledi. Oğan, "Seçimlerden sonra tehditler almaya başladım. Kapımız zorlandı, çarpı işaretleri kondu. Eşimin aracına yumurta atıldı vs... Daha güvenlikli bir siteye geçmek zorunda kaldım. Tek başıma yaşasam sorun değil. Silahla gezen, ruhsatlı silahı olan adamım. CHP milletvekili Hasan Öztürkmen bu evi aldığımı söylüyor, sattığımı niye söylemiyor? İki tane 4+1 daire sattım, seçimlerden önce Bakü'deki mülklerimden birini sattım kampanyaya para yetmeyince, bunun da bir kısmını ekleyip bir tane daire aldım" şeklinde konuştu.

Güncellenme Tarihi : 1.7.2024 11:27

İLGİLİ HABERLER