Sağlık
  • 20.9.2022 20:37

The Lancet: 'Covid-19 ABD'deki laboratuvardan sızmış olabilir'

Dünyaca ünlü tıp dergisi The Lancet, Covid-19’un araştırıldığı iki yıllık bir çalışmanın sonucunda koronavirüsüni ABD'deki bir laboratuvardan sızmış olabileceği iddia etti.

Dünyanın en prestijli tıp dergisi The Lancet, Covid-19 pandemisiyle ilgili iki yıllık bir araştırmanın sonucunda koronavirüsün ABD'deki bir laboratuvardan sızan bir patojenden kaynaklanmış olabileceği ihtimalini özetleyen ve eleştirilere yol açan bir makale yayımladı.

Makalede, dünya genelinde 28 bilim insanı tarafından yazılan 58 sayfalık görüş yer alıyor. Makalede, Covid-19'a yol açan virüs olan SARS-CoV-2'nin doğal bir yayılma olayından (hayvanlardan insana atlama) veya bir laboratuvar sızıntısından gelmiş olabileceğinin "mümkün" olduğu belirtildi.

"ABD'deki laboratuvardan sızmış olabilir"

Çalışma, Covid-19’un başlangıçta bir pazarda hayvanlardan insanlara sıçradığı bildirilen Çin'in Wuhan kentindeki laboratuvarlardan bahsediyor. Ancak, makale aynı zamanda ABD laboratuvarlarını “bağımsız araştırmacıların henüz araştırmadığını” ve Ulusal Sağlık Enstitülerinin SARS-CoV ile ilgili virüsler üzerindeki çalışmalarının detaylarını açıklamaya direndiğini belirtiyor.

The Lancet Komisyon Başkanı ve Columbia Üniversitesi ekonomisti Jeffrey Sachs, virüsün doğadan değil, bir ABD biyoteknoloji laboratuvarından çıktığına oldukça ikna olduğunu söyledi.

Sachs, geçen Temmuz ayında Politico adlı haber sitesine yaptığı açıklamada, virüsün "büyük olasılıkla ABD destekli bir laboratuvar araştırma programından çıktığını" düşündüğünü söyledi.

Sachs, “Tabii ki doğal bir yayılma da mümkündür. Her iki hipotez de bu aşamada uygulanabilir” dedi.

"Kanıtlar görmezden geliniyor"

Diğer taraftan, Sachs’ın açıklamaları bilim insanları arasında tartışmaya neden oldu. Ağustos ayında Sachs, eski başsavcı ve aynı adı taşıyan New York Senatörü'nün oğlu olan aşı karşıtı komplo teorisyeni Robert F. Kennedy Jr tarafından sunulan bir programda aşı zorunluluklarını Holokost'la karşılaştırdıktan sonra da ateş altında kalmıştı.

"Oldukça şoke edici"

Kanada Aşı ve Enfeksiyon Hastalıkları Örgütü'nden bir virolog olan Angela Rasmussen, "Bu, The Lancet'in bilim ve tıpla ilgili önemli bulguları iletmedeki lider rolüyle ilgili en utanç verici anlarından biri olabilir. Raporun, Covid-19'un nasıl ortaya çıktığına dair kanıtları görmezden gelmesi oldukça şoke edici" dedi.

Glasgow Üniversitesi Virüs Araştırmaları Merkezi Profesörü David Robertson ise “Böyle önemli bir konuda daha fazla yanlış bilgiye katkıda bulunma potansiyeline sahip böylesine etkili bir raporu görmek gerçekten hayal kırıklığına neden oluyor. Doğal kökenler tarafında, örneğin ilgili ara türlere ilişkin çeşitli kanıtların olduğu doğru, ancak bu, ABD laboratuvarlarının dahil olduğu vahşi spekülasyonların herhangi bir temeli olduğu anlamına gelmiyor” dedi.

Sachs, ise konuya önceki açıklamalarının arkasında olduğunu söyledi. SARS-CoV-2'nin nasıl ortaya çıktığı konusunda kişisel olarak "çalışmanın bu bölümünü denetlediğini" söyledi.


 

İLGİLİ HABERLER