Sağlık
  • 3.2.2019 09:59

İYİ Partili milletvekilden "o ilaç kör ediyor" iddiası

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, SGK'nın sarı nokta ve şeker hastalıklarına bağlı göz rahatsızlıklarında kullanılmasını istediği bir ilacın kalıcı körlüğe neden olabileceğini iddia etti.

İYİ Parti Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) sarı nokta ve şeker hastalıklarına bağlı göz rahatsızlıklarında kullanılmasını istediği kanser ilacının kalıcı körlüğe neden olabileceğini iddia.

Yazılı bir açıklama yapan göz doktoru ve Antalya Milletvekili Çokal, SGK’nın 28 Aralık 2018’de yayınladığı Sağlık Uygulama Tebliği’nde yaptığı düzenleme ile göz hastalıklarında kolon kanserinde kullanılan bir ilacın kullanılmasını istediğini belirtti. İlacın prospektüsünde ‘göz için kullanıldığında kalıcı körlük de dahil ciddi yan etkiler oluşabileceğinin’ belirtildiğini anımsatan Çokal, şunları söyledi:

“SGK bu ilacın kullanılmasını istemekle de kalmıyor, tedaviye bu ilaçla başlanılmasını istiyor. Bu yüz binlerce kişinin gözlerini tehlikeye atmak demektir. İlave olarak ilacın, yüksek göz içi enfeksiyon riskinin, bir flakondan birden fazla hastaya uygulanacak şekilde bölünmesi sırasında arttığı bilinmektedir. Bu uygulamanın ilgili makamlarca iptali gerekmektedir.”

Yorum Yazın

İLGİLİ HABERLER