Ekonomi
  • 1.4.2023 00:50

Bakan Bilgin'den asgari ücrete ara zam ve EYT açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin katıldığı canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, mart ayı içinde EYT'ye başvuran ve hak kazanan herkesin nisan ayı içinde maaşını alacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Ülke TV'de merak edilen soruları yanıtladı. Bakan Bilgin'in açıklamalarından satır başları şöyle; Biz sosyal devlet politikalarıyla, sosyal devlet bilinciyle bu sorunlara yaklaştık. Önümüzdeki çözülecek dosyalar var, taşeron işçiler meselesi var ama çözeceğiz. Türkiye bir defa büyüyen birkaç ekonomiden biri oldu. Büyümesine de sanayiye dayanarak sürdürdü.

EYT MAAŞLARI NE ZAMAN YATACAK?

Bütün bunların kaynakları vardır. Türkiye'nin kaynak sorunu yok. Biz bunları planlayarak yürüyoruz. Bizim şu anda yaklaşık 1,5 milyon insan müracaat etti. Bu 1,5 milyon insanın maaşının bağlanması konusunda çalışma arkadaşlarımız olağanüstü çalışıyor. EYT maaş bağlanma işinde çalışan SGK personelinin fazla mesaini artırdık. Mart ayında EYT için başvuran herkes nisan maaşlarınını alacak. Hangi gün bağlanırsa o ay içerisinde alacak. Bir hak kaybı yok. İkincisi biz bu fazla mesaiyle çalışmayı hızlandırıyoruz. Mayıs ayında bütün müracaat edenlerin maaşları ödenmiş olacak. Şunun altını çizmem lazım, olağanüstü bir çalışma. Ortalama bizim her ay maaş bağlanan emekli sayımız 35 bin civarında. Şu anda bağlanan işlemi tamamlanmış sayı 250 binden fazla. Bağlandığı gün alacaklar maaşlarını. Devletimiz bu konunun kaynağını ayırmıştır.

ASGARİ ÜCRET

Şunu ifade etmek isterim, asgari ücret özel sektörün verdiği ücret. Dolayısıyla asgari ücreti düzenlerken çeşitli şartlara bakıyoruz. Enflasyon, hayat pahalılığı ikisi aynı şey değil. Onun alım gücünü azaltması, ücretler üzerindeki baskısı bunlara bakarız. Dolayısıyla baktığımız bütün değişkenler asgari ücretin belirlenmesi konusunda inisiyatif veriyor. Geçen sene olduğu gibi bu bahsettiğim şartlarda olumsuz tablo ortaya çıkarsa temmuzda değerlendiririz ve yeniden asgari ücreti düzenleriz. Asgari ücretlileri koruyacak düzenleyemeyi temmuzda yaparız.

 

Güncellenme Tarihi : 1.4.2023 02:22

İLGİLİ HABERLER