Gündem
  • 29.4.2006 11:35

EGE'DE TARİHİ KARAR... 'KIRMIZI HAT' ÇİZİLİYOR!

NATO dışişleri bakanları toplantısı için bulundukları Sofya'da gerçekleşen Gül-Bakoyannis görüşmesi yaklaşık 45 dakika sürdü. Taraflar, eski Yunanistan Dışişleri Bakanı Petros Molivyatis'in geçen yılki Ankara ziyaretinde karar verilen ve Türk Hava Kuvvetleri'nin Eskişehir ile Yunan Hava Kuvvetleri'nin Larissa üsleri arasında kurulması planlanan kırmızı hattın operasyonel hale geçmesi için hazırlıklarının tamamlandığı konusunda mutabakatlarını birbirine iletti.

Başbakanlar açıklayacak
Kırmızı hattın devreye girmesiyle ilgili açıklamanın, 3-4 Mayıs'ta Selanik'te düzenlenen Güneydoğu Avrupa ülkeleri toplantısı sırasında gerçekleşecek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan-Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis görüşmesi sonrasında yapılması bekleniyor. Böylece, savaş uçaklarının Ege üzerindeki uçuşları sırasında her gün yaşanan krizler ve it dalaşları iki üssün komutanları arasında 24 saat açık olacak "kırmızı hat"la önlenecek.

AB için koşulsuz destek
Bakoyannis, Türkiye’nin AB üyeliği konusunda ülkesinin desteğinin devam edeceğini vurgulayarak, "Ülkemizde iç siyasetten kaynaklanan güçlüklere rağmen AB üyeliğinizi geçmişte koşulsuz destekledik. Şimdi de aynı şekilde buna inanıyoruz ve AB üyeliğinizi istiyoruz" dedi.

Karşılıklı ziyaretler
İki ülkenin başbakan ve dışişleri bakanlarının karşılıklı olarak gerçekleştireceği ziyaretlerin takvimi de görüşmede belirlendi. Erdoğan ile Karamanlis önce 4 Mayıs'ta Selanik'te buluşacak. Bakoyannis, Ankara'da düzenlenecek Yunan haftasını ve Olimpiyat Meşaleleri Sergisi'ni açmak için mayıs ortasında Türkiye'ye gelecek. Gül de uçağa binmesini engelleyen kulak rahatsızlığı geçtiğinde Atina'ya resmi ziyarette bulunacak. Karamanlis'in, 2 yıldır ertelediği resmi Ankara ziyaretini haziranda gerçekleştirmek üzere hazırlıklara başladığı öğrenildi. Ziyaretlerin sıklaştırılmasıyla ilgili soruları yanıtlayan Bakoyannis, "İki taraf yakın işbirliği içinde olmaya kararlı. Bu halklarımızı yakınlaştıracak" dedi. Güncellenme Tarihi : 25.3.2016 06:35

İLGİLİ HABERLER