Gündem
  • 28.3.2023 19:55

SİDA'dan ilk defa güdümlü mühimmat atışı gerçekleşti

MARLİN Silahlı İnsansız Deniz Aracı (SİDA), katı yakıtlı KUZGUN Seyir Füzesinin atışını gerçekleştirdi. Böylelikle bir SİDA'dan ilk defa güdümlü mühimmat atışı gerçekleşti.Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen katı yakıtlı yerli seyir füzesi Kuzgun-KY, silahlı insansız deniz aracı (SİDA) MARLİN'den test edildi.

Bir SİDA'dan ilk defa radar güdümlü mühimmat atışı gerçekleşti.

BAŞARILI ŞEKİLDE TEST EDİLDİ

Sefine Tersanesi kaynakları ile desteklenen ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen Kuzgun-KY seyir füzesi, MARLİN'den gerçekleştirilen balistik atış ile başarılı şekilde test edildi.

"BU ALANDA DA EN İLERİ SEVİYEYE GİTMEYE KARARLIYIZ"

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İnsansız deniz araçlarımıza yeni kabiliyetler kazandırmayı sürdürüyoruz. MARLİN'den katı yakıtlı Kuzgun seyir füzesinin atışıyla bir SİDA'dan ilk defa güdümlü mühimmat atışı gerçekleşti. Bu alanda da en ileri seviyeye gitmeye kararlıyız" dedi.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı yetkililerinin katıldığı atışlarda, Kuzgun-KY seyir füzesi, görev kontrol istasyonu kabiliyeti ile uzaktan kontrolle başarılı bir şekilde ateşlendi.

Güncellenme Tarihi : 28.3.2023 20:05

İLGİLİ HABERLER